Rakousko zavře radikální mešity kvůli útoku ve Vídni

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2020 16:12
Po pondělním teroristickém útoku v centru Vídně, při němž radikální islamista zabil čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, uzavře Rakousko ve Vídni dvě mešity. Obě útočník pravidelně navštěvoval. Informovala o tom v pátek na tiskové konferenci ministryně kultury a integrace Susanne Raabová.
Střelba ve Vídni - ilustrační foto.
Střelba ve Vídni - ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Radikalizace se liší případ od případu, má ale jedno společné, je něčím živena. Mimo jiné kazateli nenávisti," citovala ministryni agentura APA. Podle ní útočník navštěvoval ve Vídni pravidelně dvě místa, jež fungovaly jako mešity.

Jedna z nich se nachází ve 12. městské části v ulici Murlingengasse a je registrována pod rakouskou muslimskou obcí IGGÖ a druhá leží v 16. okrsku a pod IGGÖ nespadá. Tato druhá mešita byla v minulosti už několikrát zmiňována v souvislosti s radikální islamistickou scénou a nachází se v městské části Ottakring na západě Vídně, v oblasti, kde žije hodně cizinců, zejména z balkánských zemí.

O rozhodnutí uzavřít "radikální mešity" informovala APA po mimořádném pátečním setkání ministryně Raabové a ministra vnitra Karla Nehammera s předsedou rakouské muslimské obce (IGGÖ) Ümitem Vuralem.

Pod IGGÖ spadá v Rakousku na 350 mešit, v nichž si připomněli památku obětí pondělního útoku a odsoudili zneužívání náboženství k násilí. Vyjádřili také soustrast příbuzným a přátelům obětí.

Útok v centru Vídně Vídni spáchal dvacetiletý rodilý Rakušan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii a který byl loni na jaře odsouzen poté, co se v roce 2018 snažil dostat do Sýrie a připojit se tak teroristické organizaci Islámský stát (IS). Z vězení byl podmínečně propuštěn v prosinci 2019 s tím, že se bude účastnit programu deradikalizace. Při pondělním útoku ho policie zastřelila.

Video: Teror ve Vídni. Jak útok radikála změní rakouskou metropoli?

Hosty vysílání jsou bývalý politik žijící ve Vídni Ondřej Liška a bezpečnostní analytik Otakar Foltýn. A ve druhé části americké prezidentské volby. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy