Rakousko zakáže šátky ve školkách a na základních školách. Muslimská obec se ohradila

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 4. 4. 2018 16:57
Rakousko zavede v mateřských a základních školách zákaz nošení šátků. Oznámil to rakouský kancléř Sebastian Kurz. Krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) tvrdí, že zemi hrozí islamizace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Youharman / Foter / CC BY

Vídeň - Rakouská vláda chce zakázat nošení šátků malým dívkám ve školkách a základních školách. Příslušný ústavní zákon má být vypracován do začátku letních školních prázdnin, informovala ve středu agentura APA.

Kancléř Sebastian Kurz.
Kancléř Sebastian Kurz. | Foto: ČTK

Rakouský kancléř Sebastian Kurz z lidové strany (ÖVP) doufá, že návrh podpoří i opoziční sociální demokraté (SPÖ). Proti záměru koalice lidovců a pravicově populistických Svobodných (FPÖ) se ohradila Islámská náboženská obec v Rakousku (IGGiÖ).

Rakouská vláda složená z lidovců a krajně pravicových svobodných slíbila po svém nástupu snížit počet migrantů mířících do Rakouska a také zajistit, aby se žádná komunita nevyčleňovala z rakouské společnosti. Tím se míní především integrace muslimů. Svobodní tvrdí, že zemi hrozí islamizace.

Zákaz šátků má být obsažen v "zákonu na ochranu dětí", který mají společně vypracovat ministr školství Heinz Fassmann, ministryně pro záležitosti žen Juliane Bognerová-Straussová (oba ÖVP) a ministryně zahraničí a integrace Karin Kneisslová (FPÖ).

Vláda hodlá dát normou najevo, že Rakousko je sekulární stát, zdůvodnil iniciativu Fassmann, který chce rovněž nechat vypracovat příslušný právní posudek. Z náboženských důvodů je podle něj šátek na hlavu nutný až od puberty.

"Naším cílem je čelit jakémukoli vytváření paralelních společností v Rakousku," řekl Kurz veřejnoprávní televizi ORF. "K tomu samozřejmě patří i dívky nosící šátek ve školkách nebo základních školách," dodal kancléř, podle něhož jde zejména v islámských školkách o stále častější jev.

Vicekancléř a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache za návrhem nevidí náboženskou debatu. Spíš jde podle něj o zrovnoprávnění a "integrační opatření". Malé dívky podle něj musí mít ve svém vývoji svobodu a kromě toho je třeba něco podniknout proti politickému islámu.

Opozice je ochotna jednat o podpoře ústavního zákona, který je třeba v parlamentu schválit dvoutřetinovou většinou. Exkancléř a předseda SPÖ Christian Kern však po vládě požaduje komplexní "integrační balíček" a upuštění od krácení prostředků na integrační opatření.

Rakouská muslimská obec se na mimořádném jednání svého předsednictva "ve vší rozhodnosti" vyslovila proti plánovanému opatření. Vládu obvinila z populistické politiky a varovala před přiživováním "nepřátelské představy o islámu".

Rakouský parlament už loni v květnu hlasy zákonodárců tehdejší koalice SPÖ a ÖVP schválil zákaz zahalování celé tváře na veřejnosti. Opatření, jež vstoupilo v platnost v říjnu, bylo součástí "integračního balíčku", který také konkretizoval způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžoval agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek.

Opatření směřuje především proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy