Rakousko zakáže šátky ve školkách a na základních školách. Muslimská obec se ohradila

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 4. 4. 2018 16:57
Rakousko zavede v mateřských a základních školách zákaz nošení šátků. Oznámil to rakouský kancléř Sebastian Kurz. Krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) tvrdí, že zemi hrozí islamizace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Youharman / Foter / CC BY

Vídeň - Rakouská vláda chce zakázat nošení šátků malým dívkám ve školkách a základních školách. Příslušný ústavní zákon má být vypracován do začátku letních školních prázdnin, informovala ve středu agentura APA.

Kancléř Sebastian Kurz.
Kancléř Sebastian Kurz. | Foto: ČTK

Rakouský kancléř Sebastian Kurz z lidové strany (ÖVP) doufá, že návrh podpoří i opoziční sociální demokraté (SPÖ). Proti záměru koalice lidovců a pravicově populistických Svobodných (FPÖ) se ohradila Islámská náboženská obec v Rakousku (IGGiÖ).

Rakouská vláda složená z lidovců a krajně pravicových svobodných slíbila po svém nástupu snížit počet migrantů mířících do Rakouska a také zajistit, aby se žádná komunita nevyčleňovala z rakouské společnosti. Tím se míní především integrace muslimů. Svobodní tvrdí, že zemi hrozí islamizace.

Zákaz šátků má být obsažen v "zákonu na ochranu dětí", který mají společně vypracovat ministr školství Heinz Fassmann, ministryně pro záležitosti žen Juliane Bognerová-Straussová (oba ÖVP) a ministryně zahraničí a integrace Karin Kneisslová (FPÖ).

Vláda hodlá dát normou najevo, že Rakousko je sekulární stát, zdůvodnil iniciativu Fassmann, který chce rovněž nechat vypracovat příslušný právní posudek. Z náboženských důvodů je podle něj šátek na hlavu nutný až od puberty.

"Naším cílem je čelit jakémukoli vytváření paralelních společností v Rakousku," řekl Kurz veřejnoprávní televizi ORF. "K tomu samozřejmě patří i dívky nosící šátek ve školkách nebo základních školách," dodal kancléř, podle něhož jde zejména v islámských školkách o stále častější jev.

Vicekancléř a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache za návrhem nevidí náboženskou debatu. Spíš jde podle něj o zrovnoprávnění a "integrační opatření". Malé dívky podle něj musí mít ve svém vývoji svobodu a kromě toho je třeba něco podniknout proti politickému islámu.

Opozice je ochotna jednat o podpoře ústavního zákona, který je třeba v parlamentu schválit dvoutřetinovou většinou. Exkancléř a předseda SPÖ Christian Kern však po vládě požaduje komplexní "integrační balíček" a upuštění od krácení prostředků na integrační opatření.

Rakouská muslimská obec se na mimořádném jednání svého předsednictva "ve vší rozhodnosti" vyslovila proti plánovanému opatření. Vládu obvinila z populistické politiky a varovala před přiživováním "nepřátelské představy o islámu".

Rakouský parlament už loni v květnu hlasy zákonodárců tehdejší koalice SPÖ a ÖVP schválil zákaz zahalování celé tváře na veřejnosti. Opatření, jež vstoupilo v platnost v říjnu, bylo součástí "integračního balíčku", který také konkretizoval způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžoval agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek.

Opatření směřuje především proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy