Rakousko chce nastálo zavřít hranice na balkánské trase, kritizuje Merkelovou

ČTK ČTK
19. 8. 2016 11:00
Hranice na takzvané balkánské migrační trase je nutné uzavřít natrvalo, pokud chce Evropská unie udržet pod kontrolou počet přicházejících běženců. V rozhovoru pro německý deník Rheinische Post to řekl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. Nepřímo také kritizoval migrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové.
Migranti v záchytném centru pro běžence v Makedonii.
Migranti v záchytném centru pro běžence v Makedonii. | Foto: Jakub Plíhal

Berlín – Podle rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze lze brzdit příchod běženců jen v případě, že se podaří hranice udržet zavřené.

Uzavření balkánské trasy zásadně změnilo dynamiku migrační krize, domnívá se Kurz. "Brána do Evropy byla otevřená. Teď se trend mění. Hranice jsou uzavřené a ceny, které žádají převaděči, razantně vzrostly. Nelegální migrace tak ztrácí atraktivitu," řekl.

Rakouský ministr zahraničí se také vrátil k loňskému vyjádření německých úřadů, které daly najevo připravenost přijmout všechny Syřany prchající před válkou. "Tato politika se ve svém celku ukázala jako nesprávná. Už tehdy jsem to říkal," poznamenal k tehdejšímu postoji Německa, který podporovala i kancléřka Merkelová.

Kurz také zopakoval dřívější vyjádření, že EU nesmí při řešení migrační krize spoléhat na Turecko, které ministr považuje za nespolehlivého partnera. "Sebevědomá, silná Evropa musí umět chránit vlastní hranice," řekl ministr a dodal, že zemím, jako je Řecko, které mají problémy zabezpečit svou hranici, musejí pomoct ostatní státy Unie.

Ministr se také vyslovil pro větší tlak na země Maghrebu, aby migranty, kteří odejdou do Evropy, braly zpět. Docílil by toho i pod pohrůžkou, že jinak tyto státy přijdou o veškerou finanční podporu z EU.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy