V Srbsku uvízlo kvůli sněhu tisíc lidí, hlášeni mrtví

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2014 19:10
Sněhové závěje v Srbsku dosahují výšky až 3,5 metru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Přírodní živly znepříjemnily víkend mnoha tisícům lidí v řadě evropských zemí, hlášeni jsou i mrtví. Zatímco Srbsko a Rakousko se potýkají s přívaly sněhu, v Itálii i v dalších zemích na jihu a západě Evropy kvůli lijákům hrozí záplavy.

Na dálnici spojující Bělehrad se srbsko-maďarskou hranicí kvůli sněhu uvízla od pátku ve vozidlech více než tisícovka lidí. Dopravu podle ochromil sníh a silný vítr. Záchranáři již postupně evakuovali většinu lidí, ale stovky dalších dále vězní sníh na silnici.

Od pátečního večera sníh na dálnici zablokoval přes 200 osobních automobilů a autobusů poblíž města Feketić, asi 120 kilometrů severně od Bělehradu. Ráno byl také uzavřen hlavní hraniční přechod Horgos mezi Srbskem a Maďarskem.

Srbská vláda dnes ráno nařídila armádě, policii a hasičům, aby mobilizovaly všechny síly nutné k záchraně osob. Závěje podle úřadů dosahují výšky 3,5 metru. S evakuací lidí údajně pomáhal i tenista Novak Djoković, který před několika dny odjel podle webů lyžovat do horského rezortu Kopaonik na srbsko-kosovských hranicích.

Pomáhal i tenista Djokovič

Do Srbska nyní kvůli počasí nejsou vpouštěny kamiony z Maďarska, Rumunska a Chorvatska. Srbská vláda vyzvala obyvatele, aby nevyjížděli, dokud se situace nezlepší.

Dopravu kromě sněhových závějí komplikuje od čtvrtečního večera také prudký vítr. Například ve městě Vršac, poblíž hranic s Rumunskem, dnes podle srbské televize dosahoval rychlosti 168 kilometrů za hodinu.

Sněhová kalamita dál trápí také jih Rakouska, i když situace se tam mírně zlepšila, stále je řada obcí odříznuta od světa. Čeká se ovšem další sněžení.

Experti očekávají, že ve východním Tyrolsku bude zvýšena výstraha před lavinovým nebezpečím poprvé od roku 1999 na nejvyšší pátý stupeň.

Až příliš mnoho sněhu trápí také sever Itálie, ale jižnější oblasti bojují spíš s dešti a velkou vodou. Hladina vody v Benátkách v sobotu ráno byla 105 centimetrů nad normální úrovní moře.

Pod vodou se ocitly tratě příměstských vlaků na severním okraji Říma, v Toskánsku jsou zaplaveny části města Pisa, informovala APA.

Na silný příliv vln v důsledku dešťů a vichrů se připravila i většina francouzského pobřeží Atlantského oceánu, ale situace byla dnes podle místních úřadů zatím lepší, než se očekávala. V bretaňském departmentu Finistre ale dále platí nejvyšší stupeň varování před bouřkovými vlnami. Ty by mohly zaplavit značnou část pobřeží.

Pod vodou kvůli bouřkám jsou již několik dní i některá místa v jihozápadní Anglii. Podle webu BBC hrozí v důsledku špatného počasí povodně nejméně v pěti dalších oblastech.

Řidič odklízecího vozu zemřel pod lavinou

Z jednotlivých zemí stále přicházejí informace o dalších mrtvých. V Innervillgratenu ve východním Tyrolsku jen několik kilometrů od italských hranic zahynul řidič vozu zimní údržby, kterého za volantem zasypala lavina. V tyrolském Thurnu nedaleko Lienze zahynul muž, který se snažil vyčistit koryto potoka od nahromaděného dřeva.

V Rumunsku od neděle umrzlo 13 lidí, převážně starších lidí a bezdomovců, uvedlo tamní ministerstvo vnitra.

V římské čtvrti Aurelio u hranic s Vatikánem se dnes sesunul podmáčený svah, který zasypal chudinské domky. Slum, který obývají zejména Romové, kvůli možným zraněným lidem kontroluje policie.

 

Právě se děje

Další zprávy