Rakousko sedí v čekárně, zatím marně. Slavný spisovatel Menasse varuje před nacionalisty

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová
2. 12. 2017 18:00
Místo nadšení z nového začátku vládne v Rakousku po nedávných parlamentních volbách spíš atmosféra napjatého vyčkávání, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední rakouský spisovatel Robert Menasse. Lidé jen čekají a doufají, že "přijde dobrý doktor".
Nový rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Nový rakouský kancléř Sebastian Kurz. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouští voliči dali v letošních parlamentních volbách zřetelně najevo, že si přejí změnu. Po letech skončilo vládnutí velké koalice sociálních (SPÖ) a křesťanských demokratů (ÖVP).

Sestavením nové vlády byl pověřen teprve jednatřicetiletý Sebastian Kurz, lídr lidovců z ÖVP. A místo nadšení z nového začátku panuje v alpské zemi atmosféra napjatého vyčkávání, říká přední rakouský spisovatel Robert Menasse.

Po podzimních volbách výrazně posílili nejen lidovci, ale i populističtí svobodní (FPÖ). Společně teď vyjednávají o novém kabinetu.

Úspěch obou stran ale podle Menasseho není žádným překvapením. "V Rakousku existuje pravicová většina již déle," zdůrazňuje pro Aktuálně.cz spisovatel, který letos získal za svůj román Die Hauptstadt (Hlavní město) prestižní Německou knižní cenu.

Rakouská pravice podle něj uspěla v letošních volbách i díky celkové atmosféře v Evropě.

"Pokud se na to díváme z pohledu evropské politiky, je to velmi nebezpečná situace," říká spisovatel, který v posledních týdnech hodně cestuje.

"Když přijedu domů do Rakouska, cítím se, jako bych vstoupil do nemocniční čekárny. Lidé tam sedí a doufají, že přijde dobrý doktor," popisuje současnou atmosféru Menasse. Novopečený kancléř Kurz jím ale není.

Velké výzvy a velké problémy

"Stojíme před velkými výzvami a velkými problémy, které nedokáže samostatně zvládnout ani na svých hranicích zadržet žádný národní stát," dodává Menasse.

Robert Menasse
Autor fotografie: Festival spisovatelů Praha

Robert Menasse

- rakouský spisovatel, který se narodil 21. června 1954 ve Vídni.

- letos se stal laureátem Německé knižní ceny za román Die Hauptstadt (Hlavní město). Kniha pojednává o Evropské unii.

- kritizuje evropské politické lídry, že se vzdalují myšlenkám, které stály za vznikem Evropské unie. Vadí mu například příliš dominantní role Německa.

- do češtiny byly přeloženy například jeho knihy Vyhnání z pekla nebo Evropský systém: Občanský hněv a evropský mír aneb proč musí darovaná demokracie ustoupit demokracii vybojované.

Podle něj nejde na národní úrovni zajistit spolehlivá bezpečnostní opatření, potírat mezinárodní terorismus ani řešit velké finanční toky nebo negativní důsledky globalizace.

Jenže od nové rakouské vlády si toho Menasse moc neslibuje - alespoň na evropské úrovni.

"Kancléřem bude muž, který byl už sedm let ministrem zahraničí, a měl tedy křeslo a hlas v Evropské radě. Všechno tam blokoval. Pak přiletěl zpátky domů do Rakouska a řekl: Milí voliči, EU nefunguje," popisuje Menasse. "Nefungovala ale i proto, že ji společně s dalšími blokoval."

Spisovatel je zároveň přesvědčen, že v podobné politice bude Kurz pokračovat i jako rakouský kancléř. "Musí dělat show pro voliče, ukazovat jim, že zastává národní zájmy. To je podvod, protože to, co voliči očekávají, jim nemůže dát," říká Menasse.

Bez jasné vize 

Kurz přitom bývá kvůli svému mládí a tahu na branku často srovnáván s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten je ale silně proevropský.

Navíc Kurz podle spisovatele postrádá jasnou vizi, ačkoliv před volbami dokázal velmi tradiční ÖVP vtisknout punc "nositele změny".

"Dříve existovali politici, kteří chtěli získat nějaký úřad a politickou zodpovědnost, aby mohli tvořit," vysvětluje a jako příklad uvádí prvního českého prezidenta Václava Havla nebo západoněmeckého kancléře Willyho Brandta.

"Kurz chce být kancléřem - a co udělá, až se jím stane?" ptá se Menasse.

Jde na ruku bohatým

Jako zásadní problém pak spisovatel zmiňuje, že nevidí žádný Kurzův "pozitivní" program pro běžné rakouské občany. Působení budoucího kancléře prý prospěje jen nejbohatší části společnosti.

"V Rakousku máme politické a hospodářské elity, které mají zájem dělat evropskou politiku jen velmi, velmi selektivně. Všude tam, kde jim to přináší  ekonomický zisk, jsou Evropané. A tam, kde ne, jsou zase proti Evropě," podotýká spisovatel hořce.

Kurz jde podle něj na ruku právě těmto společenským vrstvám.

A pozitivně Menasse nevnímá ani fakt, že lidovci díky novému směřování pod vedením Kurze dokázali porazit populistické svobodné, kteří ještě loni vedli v průzkumech veřejného mínění.

Mezi ÖVP a FPÖ v současnosti nevidí ani rozdíl. "Nemůžeme dělat nic jiného než čekat, jestli pravice ztratí svoje kouzlo," dodává Menasse.

Jednatřicetiletý šéf rakouských lidovců Sebastian Kurz prohlásil po vyhlášení výsledků voleb, že začne s proměnou země. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy