Rakousko omezí přídavky na děti cizinců, kteří v zemi pracují. Dotkne se to i Čechů

ČTK ČTK
25. 10. 2018 10:33
Opatření se nejvíce dotkne lidí z Rumunska a Slovenska. Půjde o cizince, kteří v Rakousku pracují, ale jejich děti v zemi nežijí.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | Foto: Reuters

Vídeň/Brusel - Dolní komora rakouského parlamentu schválila ve středu zákon, který občanům jiných zemí Evropské unie pracujícím v Rakousku omezí přídavky na děti, pokud jejich potomci v této zemi nežijí. Informovala o tom agentura APA. Novou legislativní normu kritizovala rakouská opozice, ale i některé země EU, například Slovensko. Též Evropská komise už dala najevo, že přezkoumá, zda je tento zákon slučitelný s právem EU.

Takzvanou indexaci, která se dotkne zejména pracovníků ze zemí, jako jsou Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko nebo Bulharsko, schválila rakouská vláda letos v květnu.

Od opatření, které má začít platit 1. ledna příštího roku, si vláda slibuje roční úspory 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun).

Na základě nového zákona mají být občanům unijních zemí a Švýcarska, jejichž děti zůstaly v zemi původu, sníženy přídavky na děti na úroveň obvyklou v jejich zemi. Podle rakouských médií bude nová norma znamenat nižší příspěvky pro lidi ze zemí východní Evropy a naopak vyšší pro osoby ze severských zemí pracující v Rakousku, jejichž děti s nimi v Rakousku nežijí.

Opatření by se nyní podle agentury AFP dotklo asi 150 tisíc dětí. Necelou polovinu z nich nyní tvoří občané Rumunska a Slovenska, zejména ženy, které pracují v Rakousku jako pečovatelky.

Takzvanou indexaci kritizoval například slovenský premiér Peter Pellegrini letos v květnu při návštěvě Rakouska s tím, že zákon "nemusí být zcela v souladu s legislativou EU". Rakouský kancléř Sebastian Kurz odmítl, že by nová norma byla diskriminační. "Pokud Slovák pracuje v Rakousku a jeho děti žijí v Rakousku, dostane stejnou výši rodinných přídavků jako kterýkoli jiný Rakušan, Dán nebo Čech," prohlásil v květnu šéf rakouské pravicové vlády.

Mluvčí Evropské komise Christian Wigand ve středu agentuře APA řekl, že komise bere na vědomí schválení zákona a že posléze přezkoumá jeho slučitelnost s právem EU. "Jakmile bude platně vyhlášen, nebude se komise zdráhat využít své role strážkyně unijního práva," řekl Wigand agentuře APA. Dodal, že indexace není v EU dovolena. "Je to otázka férovosti, pokud zaměstnanci přispívají do národního systému sociálního zabezpečení, mohou také očekávat stejné příspěvky," řekl Wigand.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy