Luxusní hotel v Rakousku ruší pokojové karty a vrací se ke klíčům. Hackeři hostům zamykali ložnice

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 2. 2017 20:15
Na 180 hostů se mačkalo v hotelovém lobby, někteří zoufale bušili do dveří a recepce se marně snažila vytvořit nové pokojové karty. Bylo to ale marné, čtyřhvězdičkový hotel v rakouských Alpách napadli na sklonku ledna hackeři. Nabourali se do počítačového systému, a dokud hotel nezaplatil výkupné, nevpustili hosty do jejich pokojů. Kyberútoky přiměly vedení hotelu, aby začalo místo pokojových karet znovu používat obyčejné klíče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Turracher Höhe – Luxusní rakouský hotel Seehotel Jaegerwirt se pyšní čtyřmi hvězdičkami a výhledem na jezero. Do moderně vybavených pokojů se ale hosté nově dostanou jedině pomocí klíčů. Bezkontaktní karty totiž hotel zrušil.

Důvodem je série útoků hackerů. Ti zablokovali dveře do pokojů a hotelu nezbývalo nic jiného než zaplatit výkupné, aby se lidé do svých ložnic dostali.

Podle ředitele hotelu Christopha Brandstaettera se hackeři nabourali do počítačového systému v hotelu celkem třikrát. Naposledy teď, na konci ledna.

Hosté mezitím zůstali uvězněni v lobby. Dokud se nezaplatila požadovaná částka, do svých pokojů se nemohli vrátit.

Hackeři v e-mailu, který rozeslali hostům, požadovali výkupné 1500 eur (okolo 40 tisíc korun) formou kryptoměny bitcoin. Ve zprávě také hrozili, že pokud hotel částku nezaplatí do konce dne, suma se zdvojnásobí.

Recepčním se nedařilo vytvořit nové karty, staré nefungovaly a lidé marně bušili do dveří. "V hotelu byl ubytovaný maximální počet 180 hostů. Usoudili jsme, že bude lepší se vzdát," popisuje pro americký list The New York Times ředitel Brandstaetter.

"Policie ani pojišťovna vám v takovém případě nepomůže," cituje ho i rakouský server Thelocal.at.

Vyděračská pandemie

Počítačoví škůdci použili v tomto případě účinnou zbraň – takzvaný ransomware. Jde o "vyděračský" druh malwaru, který zamezuje používání počítače, dokud dotyčný nezaplatí výkupné.

"Z tohoto druhu malwaru se stává pandemie," komentuje situaci bývalý britský vyšetřovatel Tony Neate, který se věnuje kyberzločinům více než patnáct let. Přesto je podle něj tato taktika hackerů, kdy uzamknou hotelové pokoje, něco nového a dosud nepříliš běžného.

Vedení hotelu doufá, že jejich příběh pomůže zvýšit povědomí o nebezpečí kybernetických útoků. "Víme, že i naši kolegové byli napadeni a zachovali se stejně," přiznává Brandstaetter.

Čtyřhvězdičkový hotel v Alpách, který leží v oblíbené lyžařské destinaci u jezera Turracher, se tak preventivně navrací ke "starým dobrým" zámkům. "Nejbezpečnější cestou, jak se vyhnout napadení hackerů, je být offline a používat klíče," dodává ředitel hotelu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy