Čtvrtina obyvatel Rakouska má původ v cizině, země má dva miliony přistěhovalců

ČTK ČTK
7. 9. 2020 6:42
Téměř každý čtvrtý obyvatel Rakouska je původem z ciziny. Za posledních deset let se podíl této skupiny na celkové populaci zvýšil o více než třetinu. Uvedla to agentura APA s odvoláním na chystanou vládní zprávu o integraci, která bude zveřejněna v úterý. V současnosti v alpské republice žije 2 070 100 lidí, kteří do země buď přišli sami, nebo se zde narodili přistěhovalcům.
Uprchlíci v Nickelsdorfu na jihu Rakouska.
Uprchlíci v Nickelsdorfu na jihu Rakouska. | Foto: Reuters

Podíl lidí s přistěhovaleckým původem narostl od roku 2010 o přibližně 35 procent. Jedná se v první řadě o důsledek velké migrační vlny z roku 2015, kdy Rakousko poskytlo ochranu přibližně 118 000 uprchlíků. Je to více lidí, než kolik má šesté největší rakouské město Klagenfurt.

Změny jsou jasně patrné zejména v oblasti školství: Podíl žáků, jejichž mateřským jazykem není němčina, narostl mezi lety 2010 a 2019 z bezmála 17 na více než 24 procent.

Nepříznivá je situace na pracovním trhu v souvislosti s koronavirovou krizí. Nezaměstnanost lidí přistěhovaleckého původu byla v červnu 2020 o 74,2 procenta vyšší v porovnání s červnem 2019. V případě původních obyvatel Rakouska vzrostl tento ukazatel "pouze" o 48,8 procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy