Rakouská vládní koalice padá, lidé půjdou 15. října k předčasným volbám

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2017 16:40
Předčasné parlamentní volby v Rakousku by měly být 15. října. O dohodě politických stran informovali zástupci Strany zelených a partaje s názvem Nové Rakousko a Liberální fórum (NEOS). Předčasné volby žádal nový předseda lidovců, ministr zahraničí Sebastian Kurz. Podle něj se přežila dosavadní koaliční vláda lidovců a sociálních demokratů.
Předčasné volby žádal nový předseda lidovců, ministr zahraničí Sebastian Kurz.
Předčasné volby žádal nový předseda lidovců, ministr zahraničí Sebastian Kurz. | Foto: ČTK

Vídeň - Předčasné parlamentní volby v Rakousku se mají konat 15. října. Shodli se na tom v úterý zástupci parlamentních stran na konzultacích se sociálnědemokratickým kancléřem Christianem Kernem.

Shodu na termínu voleb oznámil podle agentury APA šéf liberální strany NEOS Matthias Strolz. Také podle serveru deníku Der Standard se na termínu voleb shodli šéfové všech parlamentních frakcí.

V řádném termínu by se hlasování uskutečnilo až na podzim příštího roku. K předčasným volbám vedly déletrvající neshody v koaliční vládě sociálních demokratů a lidovců.

Vývoj krize se urychlil poté, co minulý týden oznámil odchod z vlády a z postu předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP) Reinhold Mitterlehner. Jeho v neděli zvolený nástupce, ministr zahraničí Sebastian Kurz, se vyslovil pro ukončení koaliční spolupráce s Kernovými sociálními demokraty (SPÖ) a uspořádání předčasných voleb. S nimi nakonec souhlasila i opozice.

Kancléř Kern původně předčasné volby odmítal, postupně se s jejich konáním smířil pod podmínkou, že s nimi budou souhlasit i opoziční strany. V úterním projevu v parlamentu kancléř prohlásil, že se chce do voleb v zákonodárném sboru opírat o podporu i ostatních stran, které jsou nyní v opozici.

Šanci na volební vítězství má krajně pravicová Rakouská strana svobodných (FPÖ), jejíž kandidát Norbert Höfer na konci loňského roku prohrál ve druhém kole prezidentských voleb s Alexanderem Van der Bellenem.

Rakušané by měli jít hlasovat necelý týden před svými českými sousedy. V České republice, kde je vláda rovněž v krizi, jsou parlamentní volby zatím vypsány na řádný termín 20. a 21. října.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy