Rakouská koalice se rozpadla kvůli aféře s videem, země míří k předčasným volbám

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 5. 2019 12:21
Rakouský kancléř Sebastian Kurz ukončil vládní koalici se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Prezidentovi navrhl, aby co nejdříve vypsal předčasné parlamentní volby. Kurz tak reagoval na vládní krizi, kterou vyvolala aféra kolem vicekancléře a předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Německá média v pátek zveřejnila dva roky staré a tajně natočené video, na kterém si Strache na Ibize domlouval s domnělou rodinou ruského oligarchy podporu výměnou za zajištění státních zakázek.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznamuje ve Vídni konec vládní koalice lidovců a svobodných.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznamuje ve Vídni konec vládní koalice lidovců a svobodných. | Foto: Reuters

Strache v sobotu lidoveckému kancléři Kurzovi nabídl svoji rezignaci, kterou Kurz přijal. Strache skončí i ve funkci předsedy FPÖ.

Prezident Alexander Van der Bellen v sobotu večer potvrdil, že s Kurzem o předčasných volbách hovořil. Jsou podle něj jedinou možností, jak obnovit důvěru veřejnosti ve státní instituce. Další kroky se s kancléřem chystá prodiskutovat v neděli, napsala agentura Reuters.

Šéf opoziční Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ) Christian Kern podle Reuters už řekl, že vypsání předčasných voleb jeho strana nebude bránit, pokud se příslušný návrh ocitne v parlamentu.

Schůzka, kterou médii zveřejněný videozáznam zachycuje, se uskutečnila na španělské Ibize předloni v létě, jen několik měsíců před rakouskými volbami. Se Strachem se jí účastnil také jeho důvěrník Johann Gudenus, nynější šéf parlamentní frakce FPÖ. I on v sobotu oznámil odchod ze všech politických funkcí.

Setkání bylo podle magazínu Der Spiegel zjevně zorganizováno jako léčka na politiky FPÖ. Video se objevilo jen týden před eurovolbami. FPÖ, kterou někteří označují za krajně pravicovou, vládne spolu s lidovci od prosince 2017. Strache v čele strany stojí od roku 2005. 

Strache už dříve na sobotní tiskové konferenci mluvil o špinavé kampani a označil se za oběť akce tajných služeb s cílem svrhnout vládu. Zároveň se ovšem omluvil za svoje chování na schůzce zachycené na videu. "Bylo to typické machistické chování ovlivněné alkoholem," uvedl Strache.

"Kdo mlčí, vypadá jako by souhlasil," říká transparent jednoho z demonstrantů ve Vídni.
"Kdo mlčí, vypadá jako by souhlasil," říká transparent jednoho z demonstrantů ve Vídni. | Foto: Reuters

Kšeft s údajnou rodinou ruského oligarchy

Kromě Stracheho, Gudenuse, jeho ženy a dalšího muže hovořícího německy video zachycuje i ženu, která na záznamu hovoří především rusky a anglicky.

Žena - vydávající se za neteř jistého ruského oligarchy - na záznamu říká, že chce v Rakousku investovat přibližně čtvrt miliardy eur (téměř 6,5 miliardy korun). Několikrát přitom naznačila, že jde o černé peníze. Strache a Gudenus přesto v rozhovoru pokračovali kolem šesti hodin a hovořili o možnostech investování v Rakousku, uvedl Der Spiegel.

Údajná ruská investorka mimo jiné naznačila, že chce získat významný podíl v nejčtenějším rakouském listu Kronen Zeitung a poté prostřednictvím zpravodajství v listu podpořit FPÖ ve volební kampani, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

"Pokud převezme Kronen Zeitung tři týdny před volbami a dostane nás na první místo, pak můžeme hovořit o čemkoli," říká ve videozáznamu Strache.

Strache ženě naznačil, že jí pomůže získat zakázky na výstavbu silnic, pokud ona pomůže k volebnímu úspěchu FPÖ. "Pak by měla založit firmu, jako je Strabag. Všechny státní zakázky, které teď dostává Strabag, pak bude dostávat ona," říká na záznamu Strache ženě přes prostředníka.

Strache a Gudenus kromě toho na záznamu zjevně popsali patrně ilegální systém financování strany. Video už si podle listu Kurier začalo prověřovat rakouské státní zastupitelství, které si vyžádalo celý více než šestihodinový záznam.

"Existuje pár velmi bohatých. Ti platí mezi 500 000 a půldruhým až dvěma miliony," poznamenal Strache k finančním darům. Peníze však neplynou FPÖ, ale jistému spolku. "Jde o všeobecně prospěšný spolek, a také nemá se stranou nic společného. Nemusíš tak nic hlásit účetnímu dvoru," vysvětluje dále politik.

Setkali jsme se, potvrdili politici

Oba rakouští politici podle německých médií na dotaz připustili, že se setkání ve vile na Ibize uskutečnilo. Strache v písemné odpovědi napsal, že šlo ale o "čistě soukromé" setkání v "uvolněné, nenucené" dovolenkové náladě ovlivněné alkoholem.

"V tomto rozhovoru jsem u všech témat vícekrát poukázal na příslušné zákonné předpisy a nezbytnost dodržení rakouského právního pořádku," tvrdí Strache. To podle něj platí i pro zmiňované stranické dary a dary obecně prospěšným organizacím.

Strache doplnil, že on ani FPÖ nezískali "nikdy žádné výhody". "Kromě toho", píše Strache v odpovědi, "tu byla kromě okolnosti, že se během večera vypilo hodně alkoholu, i velká jazyková bariéra."

Za videem může stát německý satirik

Nahrávka, kterou zveřejnil německý deník Süddeutsche Zeitung a týdeník Der Spiegel, byla podle médií nabízena novinářům v minulosti už několikrát. Rakouské noviny Falter tvrdí, že o záznamu vědí od loňského roku. List Süddeutsche Zeitung video podle členky své redakce nakonec získal na USB disku, který mu nejmenovaný zdroj před několika týdny předal v jednom opuštěném hotelu.

Mluví se o tom, že za videem, které podle všeho znamená konec vrcholné politické kariéry kontroverzního politika, stojí německý satirik Jan Böhmermann. O scénách z videonahrávky mluvil už minulý měsíc, když dostal rakouskou televizní cenu Romy.

Der Spiegel videonahrávku s politikem nezveřejnil krátce před volbami do Evropského parlamentu záměrně. "Video jsme měli asi měsíc a vyhodnocovali jsme ho. A když jsme si byli jisti, že je autentické a pravdivé, řekli jsme si, že ho zveřejníme," uvedl redaktor týdeníku Wolf Wiedmann-Schmidt v německé televizi n-tv.

Video: Rakouská pravicová vláda mění zemi víc, než se zdá

Kabinet kancléře Sebastiana Kurze s podporou populistické pravice reformuje sociální i daňový systém země bez ohledu na dřívější sociální dohody. | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 53 minutami

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy