Rakouské prezidentské volby se musí opakovat. Mám v úmyslu znovu vyhrát, řekl Van der Bellen

Martin Novák Michal Žák Martin Novák, Michal Žák
Aktualizováno 1. 7. 2016 15:28
O těsném výsledku rozhodly korespondenční hlasy. Právě jejich sčítání FPÖ napadla. Chyby se týkaly 14 z 20 prověřovaných okresů, šlo přitom o 77 926 hlasů. Důkazy o manipulaci ale nejsou. Nové druhé kolo voleb bude na konci září nebo na začátku října.
Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer na archivním snímku z debaty před prezidentskými volbami.
Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer na archivním snímku z debaty před prezidentskými volbami. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouský ústavní soud rozhodl, že druhé kolo prezidentských voleb se bude opakovat.

Předseda ústavního soudu Gerhart Holzinger vysvětlil, že rozhodujícím faktem pro anulování voleb byly nesrovnalosti ve 14 okresech. 

Vyhověl tak stížnosti, kterou podala Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Její kandidát Norbert Hofer těsně prohrál 22. května ve druhém kole s Alexanderem Van der Bellenem, jenž kandidoval s podporou Zelených.

Důkazy o manipulaci nejsou

Chybný postup se podle soudce Holzingera týkal 77 926 korespondenčních hlasů, což by - vzhledem k těsnému rozdílu - stačilo ke změně celkového výsledku. Van der Bellen zvítězil jen o 30 863 hlasů, přičemž rozhodly právě korespondenční hlasy. 

Možnost hlasovat korespondenčně využilo na 570 000 Rakušanů. Podle Svobodných ale byly některé hlasy sečteny ještě před stanovenou hodinou pro otevření obálek, které navíc v některých případech zřejmě otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Nesrovnalosti ostatně potvrdila řada z devadesáti svědků, které soud předvolal. Jako důvod označili členové volebních komisí většinou nedostatek času na sčítání.

Podle webové stránky deníku Die Presse je rovněž v rozporu se zákonem fakt, že výsledky korespondenčního hlasování byly průběžně zveřejňovány v médiích.

Předseda ústavního soudu Holzinger ale v rozsudku uvedl, že nejsou důkazy o manipulaci s hlasy členy volebních komisí.

Alexander Van der Bellen oznámil, že verdikt soudu přijímá. "Jsme na začátku třetí předvolební kampaně, jsou na to tři měsíce,“ řekl. Za důležitý označil fakt, že soud nezjistil žádné úmyslné ovlivnění výsledků při sčítání hlasů. "Samozřejmě budu kandidovat a mám v úmyslu podruhé vyhrát," uvedl politik.

Poražený Norbert Hofer rozhodnutí vítá. "Ústavní soud došel při rozhodování o obtížné otázce k objektivnímu závěru, že kvůli chybám pracovníků volebních komisí vznikl prostor pro manipulaci s hlasy,“ řekl novinářům.

Úspěch Svobodných

Výsledek květnových voleb je považován za velký úspěch krajně pravicové FPÖ, přestože Hofer těsně prohrál. Ještě nikdy strana, která se profiluje jako euroskeptická a odmítající rostoucí počet přistěhovalců, v žádných volbách v Rakousku tolik hlasů nezískala.

"Zvýšila by se nedůvěra v systém rakouských voleb," uvítal verdikt soudu odstupující prezident Heinz Fischer. Od něj měl Van der Bellen převzít mandát 8. července. Funkci hlavy státu bude místo něj dočasně vykonávat předsednictvo rakouského parlamentu. Jeho členem je paradoxně i Norbert Hofer.

Lothar Lockl, jeden z představitelů kampaně Van der Bellena, v první reakci řekl, že rozhodnutí soudu je nutné respektovat. Vyzval zároveň voliče Van der Bellena, aby šli znovu hlasovat.

Zatím není jasné, kdy se opakované druhé kolo uskuteční. Server Der Standard upozorňuje, že se tak stane nejdříve na podzim - pravděpodobně na konci září či začátku října. Ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhne konkrétní datum příští úterý, následně o něm rozhodnou vláda a parlament.

 

Právě se děje

Další zprávy