Rakouská policie zadržela čtyři muže, kteří pašovali amfetamin na velké hudební akce v Česku

ČTK ČTK
31. 3. 2018 20:26
Podle vyšetřovatelů je to první případ, kdy se našly důkazy, že se drogy pašují i z Rakouska do Česka. Většinou totiž omamné látky putují opačným směrem.
Policie v Rakousku
Policie v Rakousku | Foto: ČTK

Linec - Rakouská  policie zadržela v okolí Lince čtyři muže, které podezřívá z obchodování s drogami. Syntetickou drogu amfetamin, známou jako speed, prodávali mladíci údajně hlavně na velkých hudebních akcích v Česku.

Podle vyšetřovatelů je to první případ, kdy se našly důkazy, že se drogy pašují i z Rakouska do Česka. Většinou totiž omamné látky putují opačným směrem, informovala agentura APA.

Čtyři mladé muže ve věku od 20 do 23 let zadrželi policisté na několika místech Horních Rakous, především v okolí Lince. Viní je mimo jiné z toho, že do Česka propašovali a následně na velkých hudebních akcích, jako jsou třeba technopárty, prodali 7,5 kilogramu drogy speed. Podle rakouské policie se mohlo takové množství prodat za zhruba 80 tisíc eur (dva miliony korun).

Podle vyšetřovatelů droga zřejmě nepocházela z Rakouska, podezřelí ji zřejmě dováželi ze Slovinska. V okolí Lince ji přebalili a následně prodávali v Česku a v menší míře i v rakouském příhraničí.

První případ pašování do Česka

Kromě speedu se při domovních prohlídkách u zadržených našel také heroin, marihuana, psychotropní houby a rovněž plynové pistole.

Podle zástupce hornorakouské zemské policie Erwina Pilgerstorfera se jedná o první případ, kdy se podařilo nalézt důkazy, že se drogy ve velkém pašují z Rakouska do Česka. "Dosud jsme měli potvrzené informace jen o tom, že se syntetické drogy pašují z jižních Čech do Rakouska," uvedl.

Rakouské regiony u hranic s Českem, stejně jako německé spolkové země Bavorsko a Sasko, se dlouhodobě potýkají z pervitinem z příhraničních českých varen.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy