Rakouská policie zadržela tři Slováky prodávající falešný radioaktivní materiál

ČTK ČTK
7. 12. 2019 14:06
Trojice ze Slovenska chtěla přes Rakousko propašovat údajný radioaktivní materiál a prodat jej za tři miliony eur (necelých 77 milionů Kč) neupřesněné armádě. Podezřelé, z nichž dva byli kvůli podobnému činu již v minulosti trestáni, policisté zatkli v rámci přeshraničního vyšetřování ve Vídni, napsala v sobotu agentura APA. O mezinárodní operaci již v pátek informoval Europol.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Podle pátečního prohlášení rakouské policie chtěli tři lidé ze Slovenska prodat kontejner, který údajně obsahoval radioaktivní materiál. Při vyšetřování vedeném Europolem spolupracovaly moldavské a rakouské úřady. Podle rakouského spolkového úřadu pro ochranu ústavy a potírání terorismu (BVT) se fingovaný prodej chystal měsíce.

Podezřelé policisté ponechali v domnění, že jednají se skutečnými zástupci armády. Předání údajně radioaktivního materiálu se mělo podle listu Salzburger Nachrichten (SN) uskutečnit ve Vídni. Dříve než k milionové transakci došlo, zasáhly ale 24. listopadu úřady.

Podezřelý materiál prohlédli znalci hned na místě a později jej přezkoumalo výzkumné středisko, řekl SN mluvčí BVT Harald Noschiel. Podle těchto zjištění a podle zprávy listu Kurier obsah radioaktivní nebyl. Moldavské generální státní zastupitelství ale podle SN zveřejnilo na svém webu zprávu, že kontejner obsahoval 860 gramů radioaktivního materiálu.

VIDEO: Turisté navzdory radiaci míří ve velkém do ukrajinského Černobylu. 

Úspěch televizního seriálu Černobyl o nejhorší jaderné havárii na světě zvýšil počet turistů, kteří chtějí místo navštívit. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy