Rakouská policie omylem zadržela české kolegy v přestrojení

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 8. 2015 13:22
Vídeňští strážci zákona se na Twitteru chlubili, že na dálnici A4 zadrželi "těžce ozbrojené osoby z českého autobusu". Jednalo se však o muže z české kriminálky, kteří doprovázeli extremisty.
Rakouská policie. Ilustrační foto.
Rakouská policie. Ilustrační foto. | Foto: Attila Racek

Vídeň - Vídeňská policie při lednovém zásahu proti levicovým odpůrcům nacionalistického plesu nedopatřením zadržela i tajné české vyšetřovatele v civilu.

Policie nyní podle agentury APA přiznala, že se omylu dopustila před takzvaným plesem akademiků, který na vídeňském zámku Hofburg 30. ledna pořádala Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Podívejte se na ty zbraně, chlubili se Rakušané na Twitteru

Vídeňská policie se v den konání plesu pochlubila, že na dálnici A4 východně od metropole zadržela šest "těžce" ozbrojených osob z českého autobusu. Na Twitteru na důkaz umístila fotografii s vystřelovacím nožem i takzvanými boxery.

Policejní mluvčí Roman Hahslinger ale APA potvrdil, že mezi zadrženými byli i dva utajení vyšetřovatelé z České republiky. "To jsme ovšem při kontrole nevěděli, skrytí vyšetřovatelé se neprozradili," připustil mluvčí.

Na skutečnost předtím ve čtvrtek upozornilo vídeňské volební uskupení Wien anders (Vídeň jinak), které zahrnuje mimo jiné Piráty a komunisty.

Detektivové hráli až do konce, neprozradili se

Uskupení vídeňské policii vytklo, že informovala o zatýkání a podezření na údajné vytvoření zločinecké skupiny, ale zamlčela, že ve skutečnosti šlo o české policisty. To prý bylo od zemské policie "zcela neseriózní".

Ples Svobodných do Vídně pravidelně láká levicové a anarchistické demonstranty a aktivisty bojující proti radikální pravici. Naposledy bylo kvůli akademickému plesu v pohotovosti 2500 policistů a nahlášeno bylo 14 protestů, kterých se podle policejních odhadů účastnilo asi 5000 demonstrantů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy