Rakouská krajní pravice pláče, přišla o baštu Korutany

Zahraničí Zahraničí
4. 3. 2013 10:11
Naopak přesvědčivý výsledek ukázala v Korutanech euroskeptická strana Team Stronach
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bruno Engelbrecht

Vídeň - Rakouská krajní pravice utržila v nedělních regionálních volbách v Korutanech drtivou volební prohru. Do vedení se tam totiž dostali sociální demokraté.

Sociálnědemokratický kandidát Peter Kaiser získal 37,1 procenta hlasů, zatímco dosavadní regionální guvernér Gerhard Dörfler jen 17,1 procenta.

Oproti minulým volbám v roce 2009 to podle AFP pro místní krajní pravici znamená propad o 27 procentních bodů a ztrátu poloviny voličské základny.

Zpráva je to pro stranu o to tíživější, že spolková země na jihovýchodě Rakouska je historickou baštou jejího někdejšího lídra Jörga Haidera, který tragicky zahynul v roce 2008.

Naopak přesvědčivého výsledku v Korutanech dosáhla vzestupující strana kanadského miliardáře Franka Stronacha. Silně euroskeptická strana Team Stronach, kterou osmdesátiletý emigrant založil teprve v září minulého roku, získala podle agentury Reuters přes 11 procent hlasů.

Stronachovi to dává poměrně silnou pozici v nadcházejícím boji o parlamentní křesla. Od zářijových celonárodních voleb si slibuje zisk 20 až 30 procent hlasů.

Foto: Jak se vyrábějí Mozartovy koule?

Korutany byly jedinou z devíti spolkových zemí Rakouska, kde vládla krajní pravice. Ta podle AFP ztratila podporu voličů v důsledku korupčních afér, vnitřních rozbrojů i "nezvratné eroze vzpomínky na charizmatického Haidera".

Kontroverzní politik Haider k nelibosti Evropské unie dostal v letech 2000 až 2002 svou tehdejší populistickou stranu Rakouští Svobodní (FPÖ) do rakouské vlády. V říjnu 2008 se zabil v autě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy