Rakev s Mandelou dorazila do vesnice, kde vyrůstal

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 12. 2013 16:57
Nedělní pohřeb bude směsicí tradičních rituálů a státního pohřbu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Qunu (JAR) - Ostatky zesnulého jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely v sobotu dorazily do Qunu na jihovýchodě země, kde bude v neděli Mandela pohřben.

Rakev v pohřebním voze doprovázel na cestě z letiště vojenský a policejní konvoj, kolem silnice Mandelu zdravili místní občané.

Letadlo s ostatky se ráno po ceremoniálu v metropoli Pretorii vydalo na letiště Mthatha ve Východním Kapsku. Tam na něj čekali příbuzní, mezi nimi vdova po Mandelovi Graça Machelová i jeho předchozí žena Winnie, které se objaly.

Pak byla rakev přeložena do pohřebního vozu, který ji vezl v konvoji asi 30 kilometrů do vesnice Qunu, kde Mandela vyrůstal. Tam dorazila v 15:00 SEČ a lidé čekající na ni ji vítali zpěvem Ať žije duch Nelsona Mandely.

Qunu je připraveno na nedělní pohřeb, který má být především rodinnou záležitostí. Pozváno je asi 5000 hostů, avšak rodina si nepřeje, aby obřad snímaly kamery. Pohřeb bude směsicí tradičních rituálů a státního pohřbu.

Vlajka i leopardí kůže

V Qunu bude rakev uložena uvnitř domu, kde se bude konat vigilie. K rituálům, které dodržují Xhosové, k nimž patří i Mandelův kmen Tembu, zahrnují porážku zvířete, zabalení mrtvého do leopardí kůže a promlouvání k jeho duši, napsala agentura AP.

V JAR žije asi sedm milionů Xhosů, většina z nich v provincii Východní Kapsko, kde bude Mandela pohřben. Pro jejich jazyk xhosa jsou charakteristické mlaskavé zvuky při výslovnosti některých hlásek. Xhosové věří v duše předků a hledají u nich radu. Používají při tom rituál umkhapho neboli uctění, při němž se poráží zvíře.

K dalším zvyklostem patří thetha, kdy starší příslušník rodiny musí zůstat u těla zemřelého a vysvětlit mu, co se právě děje. Xhosové věří, že dokud je přítomno tělo, duch je stále živý. A tělo musí dostat informaci, co se před pohřbením odehrává.

Noc před pohřbem zůstanou ostatky v domě rodiny. "V neděli je třeba říci, Madibo, teď tě pohřbíme," řekla ředitelka ústavu pro tradiční náboženství Nokuzola Mndendeová, která použila Mandelovo kmenové jméno.

Pieta za Nelsona Mandelu:

V případě významných členů kmene, jakým Mandela byl, protože byl synem kmenového náčelníka, se tělo nebo rakev pokryjí leopardí kůží. "Jelikož byl ale také státník, možná tam bude také státní vlajka," řekla Mndendeová.

Za 2 roky se bude slavit

Xhosové porážejí zvíře ráno v den pohřbu. Podřežou mu krk a truchlící jeho maso snědí většinou před domem. V případě významných lidí se poráží vůl. "Vůl se porazí, uvaří a tentýž den sní," vysvětlila Mndendeová.

V některých oblastech se při vaření nesmí použít sůl ani koření, kmen Tembu ale dovoluje, aby o způsobu vaření rozhodla rodina.

Asi rok po pohřbu se na počest mrtvého porazí vůl znovu. Znamená to konec období smutku. Za další rok se pak koná už veselý obřad ukubuyisa, neboli přivedení zpět. Při něm se slaví návrat zemřelého, který se stává předkem, který bude přispívat k ochraně rodiny.

Mandela zemřel 5. prosince, v úterý se za něj v Johannesburgu konala pietní ceremonie a pak byla rakev tři dny vystavena v hlavním městě Pretorii. S Mandelou se k ní přišly rozloučit desítky tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy