Ukrajince zachránilo obrněné monstrum. Z Tatry útočí sovětská technika na steroidech

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
9. 12. 2022 11:27
V boji proti ruským okupantům pomáhá Ukrajincům raketový systém Burevij. Modernizovaná zbraň stojící na sovětských základech je připevněná na obrněných českých Tatrách. V reportáži Rádia Svobodná Evropa si přebudované nákladní auto vojáci pochvalují zejména kvůli bezpečí, které jim poskytuje.
Raketomety na podvozku české Tatry. Ukrajincům v boji pomáhá systém Burevij | Video: Rádio Svobodná Evropa

Modernizované vícenásobné raketomety ze sovětské éry namontované na českých vozidlech využívají digitální ovládání. Pomocí něj mohou vojáci získat data z dronů. Zjistí tak, kde se nacházejí nepřátelské cíle.

"Systém Burevij pomocí sovětských raket dostřelí až do 35 kilometrů. Teď čekáme ale na nové rakety Typhoon-2, které zasáhnou cíl vzdálený až 65 kilometrů a jsou přesnější," uvedl ukrajinský voják Pavlo, který chválí i samotnou českou Tatru.

"Vozidlo se lépe pohybuje terénem a má lepší manévrovací schopnosti. I po silnici s ním můžeme jet rychleji. Ale nejdůležitější je, že kabina je pancéřovaná, takže chrání posádku před střepinami," dodal ukrajinský voják Pavlo.

Obrněný transportér navíc dokáže odolat mrazu a dobře se pohybuje i po zmrzlém povrchu. Posádka musí být ale i tak dobře organizovaná. "Dostat se ze stanoviště do palebných pozic trvá až 10 minut. Když už ale na cíl čekáme v postavení připraveném střílet, trvá to jen několik minut. Posádce stačí vlézt do vozidla, otočit věž a zahájit palbu," vysvětlil ukrajinský voják "Kojot".

Raketový systém Burevij stále častěji využívají vojáci na frontě na východě Ukrajiny. Voják Pavlo vysvětlil, že kromě něj jim v boji pomáhají i samohybné houfnice. "Máme výkonné vybavení, které může nepříteli způsobit vážné škody," řekl voják.

Tým, se kterým natáčel štáb Rádia Svobodná Evropa, popsal také jeden z ruských útoků, při kterém se "blýskla" obrněná Tatra. "Naše palebné stanoviště bylo zasaženo nepřátelským raketometem Smerč. Zasáhl kabinu, ale posádka naštěstí díky Tatře přežila," uzavřel Pavlo. 

Video: Ukrajina si začala. Na elektrárny budeme dál útočit, uvedl Putin (8. 12. 2022)

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy