Raketomety HIMARS mění válku. Ukrajinci nemilosrdně pálí hluboko do ruského týlu

Martin Novák Martin Novák
12. 7. 2022 5:30
Ukrajinská armáda napadá ruské sklady zbraní a paliva daleko za frontovou linií díky americkým salvovým raketometům HIMARS. Ukrajinci mají k dispozici jejich verzi s doletem 80 kilometrů.
Proti Gradům už pálí HIMARS. Jak si na Ukrajině vedou pokračovatelé slavných kaťuší. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/Twitter/AFU Stratcom, Aktuálně.cz/Twitter/Trucha Ukrajina

Na záběrech z Rusy okupovaných oblastí východní Ukrajiny jsou v posledních dvou týdnech často vidět plameny, dým a zničené budovy. Důvodem je zmíněný HIMARS. Plná salva z tohoto raketometu dokáže zničit vše na rozloze stovek metrů čtverečních, přitom pálí s velkou přesností.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov nedávno uvedl, že HIMARS mění pravidla hry na Donbase, protože ukrajinským vojákům umožňuje zasáhnout ruské cíle z dálky. A to je přesně to, co ukrajinské straně dosud chybělo.

"Ukrajinci odolali pokušení nasadit HIMARS přímo proti ruským jednotkám v poli a namísto toho systematicky likvidují ruský týl. Prakticky každou noc podniknou několik úderů na důležité objekty v ruském týlu. Sklady dělostřelecké munice, velitelská stanoviště, sklady paliva," řekl Aktuálně.cz o změněné situaci na donbaském bojišti vojenský analytik Lukáš Visingr.

"Když likvidují sklady dělostřelecké munice, zbavují Rusy jejich největší výhody: převahy v dělostřelecké palbě," dodává. Podle něj mají Rusové velký problém, který zatím neumějí řešit.

"Ruské protiletadlové systémy S-400 nejsou proti HIMARS efektivní, protože na to nejsou určeny. Rusové by potřebovali něco jako izraelský systém Iron Dome, který si poradí s malými objekty. Je možné, že občas se jim povede raketu sestřelit, ale to je spíš otázka štěstí a vzácný případ. V tuto chvíli proti HIMARS nemá ruská armáda žádnou spolehlivou obranu," soudí analytik.

Citelný nedostatek munice i lidí

Bývalý velitel proruských separatistů a ruských jednotek na Donbase Igor Girkin, zvaný Strelkov, uvedl s odvoláním na své zdroje, že v posledních dnech systémy HIMARS zasáhly a zničily deset skladišť ruské munice a vedly "k velkým ztrátám na životech ruských vojáků". Jeho informace však nelze nezávisle ověřit.

Nicméně ruský vojenský bloger Andrej Morozov, jehož informace jsou obvykle přesné a ověřené, napsal s odvoláním na své vlastní zdroje, že ruské síly na Donbase už začínají pociťovat nedostatek munice.

Ruská armáda minulý týden dobyla město Lysyčansk a velitelé pak oznámili operační pauzu k doplnění zásob a přeskupení sil.

"Rusové vyhlásili operační pauzu, žádný velký tlak teď nevyvíjejí. Otázkou je, jak dlouho ta pauza potrvá a jestli Rusové budou ještě schopni velkého postupu, když jim Ukrajinci nyní účinně napadají jejich týl. Když si uvědomíme, co dokázaly první čtyři HIMARSy za dva týdny, tak to překonává i ta nejoptimističtější očekávání v rozsahu ruských škod," míní Visingr.

"HIMARS umožňuje Ukrajincům útočit na větší vzdálenost a mnohem přesněji. Samo o sobě to válku nevyhraje, ale bude to mít srovnatelný efekt, jako měly protitankové střely Javelin na zastavení a odvrácení ruského útoku na Kyjev na začátku války," dodává.

Ukrajinci chtějí zpět svůj jih

Uplynulou sobotu americká vláda oznámila, že dodá Ukrajině další čtyři raketomety HIMARS. Ten má oproti jiným srovnatelným systémům přednost i v rychlosti nabíjení. Není třeba ho nabíjet ručně: má šest střel ráže 227 milimetrů v přepravním a zároveň odpalovacím kontejneru. Použitý kontejner se nahradí novým za méně než pět minut pomocí vestavěného jeřábu. Obsluha si přitom může vybrat, jestli odpálí jednu, dvě, čtyři, nebo všech šest raket.

Současná situace na Ukrajině.
Současná situace na Ukrajině. | Foto: Aktuálně.cz

Ukrajinský ministr obrany Reznikov byl v rozhovoru, který zveřejnil v neděli britský list Sunday Times, velmi optimistický. Prezident Volodymyr Zelenskyj podle něj nařídil ukrajinské armádě, vybavené nyní západními zbraněmi, aby znovu dobyla okupované oblasti na pobřeží Černého moře.

O narůstající popularitě raketometů svědčí i vtip kolující na ukrajinských sociálních sítích. Zkratka HIMARS znamená v angličtině High Mobility Artillery Rocket System. Někteří Ukrajinci ale raketomety překřtili na High Mobility Anti Russian System.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy