Izrael a hnutí Hamás se dohodly po ostřelování a leteckých útocích na příměří

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2019 22:36
Izrael a palestinská radikální organizace Hamás se dohodly na příměří zprostředkované Egyptem. Agentuře Reuters to sdělil palestinský zdroj brzy poté, co izraelská armáda podnikla letecké útoky na Hamás v Pásmu Gazy v odvetě za ostřelování izraelského území.
Po dopadu rakety na dům u Tel Avivu bylo zraněno sedm lidí, včetně dvou dětí. | Video: Reuters

Eskalaci napětí vyvolala nejdřív raketa odpálená z Pásma Gazy, která nedaleko Tel Avivu zranila sedm lidí včetně dětí. O několik hodin později izraelská armáda uskutečnila odvetné údery, při nichž byly podle palestinských zdrojů zničeny tři budovy včetně úřadu šéfa Hamásu Ismáíla Haníji. Zraněno bylo nejméně pět Palestinců. Dnes večer se rozezněly sirény na jihu Izraele, zatímco v palestinské pobřežní enklávě bylo slyšet exploze a houkání sanitky. Z Pásma Gazy bylo odpáleno několik raket krátkého doletu a v příhraničním jihoizraelském městě Sderot byl zasažen jeden dům. Zraněn však podle místních médií nikdo nebyl.

Eskalaci napětí následně zdá se ukončilo příměří, které jednostranně ohlásil Hamás. Podle jeho mluvčího má vstoupit v platnost okamžitě. Agentuře Reuters klid zbraní potvrdil palestinský představitel, který si nepřál být jmenován. "Bylo dosaženo dohody o příměří mezi palestinskými frakcemi a Izraelem za egyptského zprostředkování," sdělil zdroj.

Izraelská armáda předtím ve svém prohlášení uvedla, že "zahájila údery na teroristické cíle Hamásu ve všech částech Pásma Gazy". Jeden vzdušný úder podle rozhlasové stanice Hamásu cílil na úřad šéfa Hamásu Haníji a podle informací agentury AFP byl objekt vážně poškozen. Podle agentury Reuters je ale nepravděpodobné, že Haníja byl v kanceláři, neboť Hamás běžně evakuuje své budovy, když očekává izraelské útoky. "Izraelské vojenské letouny měly za terč kancelář šéfa Hamásu Ismaíla Haníji" ve městě Gaza, potvrdila úder izraelská armáda.

Mezi zasaženými cíli byla i námořní pozice západně od města Gaza a také výcvikový tábor na severu Pásma Gazy, uvedly palestinské zdroje, na něž se odvolává agentura Reuters. Obě lokality byly pravděpodobně evakuovány. Hamás měl několik hodin na to, aby obyvatele Pásma Gazy varoval před očekávanými nálety.

Palestinská média informovala, že při izraelském útoku rakety v Gaze zničily kromě Haníjovy úřadovny další dvě budovy. Jak uvedla izraelská armáda, jedna z nich patřila tajným službám Hamásu. Podle zdravotníků byli při útoku zraněni tři lidé. Druhá zasažená budova sloužila podle armády vnitřní bezpečnosti radikálního hnutí a vojenským účelům.

Agentura AFP s odvoláním na své zdroje napsala, že z Gazy bylo večer vypáleno několik střel směrem na Izrael. Podle agentury AP radikálové z Gazy vypustili nejméně deset raket právě po úderu na úřadovnu šéfa Hamásu. Izraelské úřady ve většině velkých měst otevřely veřejné protiletecké kryty, na jihu Izraele byly zrušeny sportovní akce a přerušena byla veřejná doprava.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se dnes ve Washingtonu sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, zdůraznil, že Izrael nebude tolerovat žádné raketové útoky na své území a učiní vše pro obranu svých obyvatel.

Dnešní eskalace byla podle Reuters největší za nejméně čtyři měsíce. Za dva týdny přitom bude Netanjahu v parlamentních volbách bojovat o svoji politickou budoucnost po mnoha letech u moci.

Video: Nad hlavou nám létaly rakety, ale Palestincům vlastní stát přeju, říká Szántó

Mám rád Izrael a přeju mu prosperitu, ale stejně tak Palestincům jejich vlastní stát, tvrdí bývalý blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy