Rady před Soči: Hlídejte si sklenice s alkoholem

Martin Novák Martin Novák
28. 1. 2014 13:55
Naučte se aspoň trochu rusky a pozor na přechodech, apelují ministerstva.
Nejen policie a kozáci. K současnému životu v Soči neodmyslitelně patří i armáda.
Nejen policie a kozáci. K současnému životu v Soči neodmyslitelně patří i armáda. | Foto: Reuters

Praha - Soči bylo doposud místem dovolených hlavně pro ruskou smetánku. Nebo pro nejvyšší vůdce, jako byl Stalin nebo nyní Vladimir Putin. Cizinci do letoviska k Černému moři nikdy moc nejezdili.

Olympiáda to změní, přijedou desetitisíce návštěvníků. Hlavně z Evropy a severní Ameriky. Je to zimní olympiáda a třeba Afričanů nebo Latinoameričanů se moc netýká.

Ruský deník Kommersant Rusům ve zkratce představil, co jednotlivé ambasády a ministerstva zahraničí západních zemí radí svým občanům. Co v Soči dělat, co nedělat, co nefotografovat, o čem mlčet.

List si všímá například toho, že ministerstvo zahraničí Velké Británie doporučuje homosexuálům či lesbičkám nedávat svoji orientaci přehnaně najevo. Ani ne tak kvůli zákonu zakazujícímu "propagaci homosexuality", ale kvůli tomu, že pro mnoho Rusů je takové chování společensky nepřijatelné.

Američané jsou zase varováni, že pokud budou shledáni vinnými z porušení zákona o propagaci homosexuality, hrozí jim vysoké pokuty. Ruský premiér Dmitrij Medveděv však minulý týden v rozhovoru pro televizi CNN tvrdil, že zákon v praxi není uplatňován.

Britská ambasáda v Moskvě návštěvníky her ze své země varuje, aby nenechávali bez dozoru své sklenice s alkoholickými nápoji. Často se prý stává, že cizí osoby do nich něco nasypou, cituje deník Kommersant. Britové se také nemají nechat hostit alkoholem lidmi, které neznají.

Německá diplomacie upozorňuje Němce, aby nefotografovali nic, co je nebo by mohlo být vojenským objektem.

Francouzi mají být opatrní při vyslovování svých názorů a soudů na veřejnosti. Španěle jejich ministerstvo varuje, že pasy a všechny dokumenty nesmějí být zašpiněné a otrhané. Doporučuje také naučit se alespoň několik základních slov rusky, protože s jinými jazyky toho nikdo v Rusku prý moc nepořídí.

Ministerstvo zahraničí USA apeluje na americké občany, aby "dbali zvýšené opatrnosti na přechodech silnic a křižovatkách". V Rusku se podle ministerstva moc nepočítá s tím, že řidič dá chodcům přednost.

Téměř všechny ambasády důrazně varují před jakýmikoliv cestami do neklidných oblastí na Kavkaze, jako jsou Čečensko, Ingušsko nebo Dagestán.

České ministerstvo zahraničních věcí zatím zveřejnilo na své internetové stránce jen velmi stručná a obecná doporučení.

Upozorňuje hlavně na to, že návštěvníci narazí na přísná bezpečností opatření a musejí počítat s policejními kontrolami.

"V případě kontroly prováděné ruskou policií, jinými bezpečnostními složkami či organizátory her doporučujeme zachovat klid, řídit se jejich pokyny," uvádí se na stránce českého ministerstva.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy