Radnice najala snipery. Na pětikilové krysy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 2. 2013 13:05
Radiací zmutované krysy jsou větší než kočky, jed už na ně nezabírá
Toto není krysa. Podle ilustračního záběru ze Zoo Praha si jen snažíme představit velikost teheránských krys.
Toto není krysa. Podle ilustračního záběru ze Zoo Praha si jen snažíme představit velikost teheránských krys. | Foto: ZOO Praha

Teherán - Úřadům v íránském hlavním městě došla trpělivost.

Do boje s přemnoženými krysami nasadily odstřelovače. Běžné zbraně, jako jsou otrávené návnady, už totiž na zmutované škůdce nestačí.

"Ve dne krysy hubíme jedem, v noci s pomocí odstřelovačů, takže se z toho stala válka vedená 24 hodin denně po sedm dní v týdnu," vysvětlil listu The Times šéf oddělení pro životní prostředí Mohammad Hadí Hajdarzáde.

Obvykle dobře informovaný The Times tvrdí, že se krysám dobře daří, jelikož mnohé váží téměř pět kilogramů. Přebíhají prý přes třídu Valí Asr, která prochází Teheránem od severu k jihu, a již lemují restaurace a bufety.

Univerzitní profesor a poradce teheránské radnice Ismáíl Kahram na webové stránce Qudsonline.ir napsal, že krysy pravděpodobně vykazují genetickou mutaci způsobenou radiací a chemikáliemi, kterým jsou dlouhodobě vystaveny.

"Jsou větší a vypadají jinak než dříve. Jsou to změny, jež se za normálních okolností projeví v evoluci až po milionech let. Váhově poskočily z někdejších 60 gramů na nynějších pět kilogramů. Kočky jsou už menší než ony," píše odborník.

Prozatím radnice najala deset odstřelovačů, kterým už se podařilo odstřelit na 2200 přerostlých hlodavců. Do budoucna ale Teherán plánuje "krysí" jednotku rozšířit na 40 mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy