Radioaktivní prach z Fukušimy dnes dorazí nad Evropu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 3. 2011 8:09
Odborníci ujišťují, že lidem nebezpečí nehrozí, úroveň radiace bude velmi nízká
Japonská jaderná elektrárna Fukušima
Japonská jaderná elektrárna Fukušima | Foto: Reuters

Halle (Německo) - Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima má dnes dorazit nad střední Evropu.

Lidi ale neohrozí, protože úroveň radiace bude velmi nízká, sdělila s odvoláním na německý úřad pro životní prostředí agentura DPA.

Radioaktivita bude tak nízká, že ji bude možné naměřit jen za použití velmi nákladných metod, uvedl Erich Wirth z německého úřadu. Wirth očekává, že běžnou úroveň záření, která se pohybuje kolem 70 nanosievertů za hodinu, radioaktivní prach z Japonska "prakticky neovlivní".

I v dlouhodobém horizontu by hladina radiace měla zůstat velmi nízká. "Souvisí to s tím, že vzdálenost (od Japonska) je hodně velká," říká Wirth.

Podobný názor vyjádřil v noci na středu mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák, podle něhož navíc výškové proudění vzduchu nenapovídá tomu, že by kontaminovaný prach směřoval nad Českou republiku.

V úterý dorazil radioaktivní prach z elektrárny Fukušima 1 přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci částice zaznamenali na Islandu. Lidé jimi ale nijak ohroženi nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které nyní pravděpodobně dorazí i do Francie, budou tisíckrát až desettisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu na Ukrajině.

Výkyvy radioaktivity sleduje síť 63 monitorovacích stanic ve světě. Provozovány jsou Organizací pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO), která je pod patronací OSN a má sídlo ve Vídni.

Voda v Tokiu je nevhodná pro děti

V jaderné elektrárně Fukušima 1 ve středu vzrostla radiace a záchranné práce na druhém reaktoru byly podle agentury DPA opět přerušeny. Úřady v pětatřicetimilionovém Tokiu zároveň oznámily, že voda v městském vodovodu je kvůli vysoké radioaktivitě nevhodná pro děti.

Podle agentury Kjódó byla v elektrárně naměřena radioaktivita na úrovni 500 millisievertů za hodinu. V přírodě se hodnota přirozené radiace pohybuje kolem dvou millisievertů za rok.

Ve vodovodu v japonské metropoli, která leží 250 kilometrů jihozápadně od elektrárny Fukušima, překročilo množství radioaktivního jodu hranici přípustnou pro děti. Oznámily to na středeční tiskové konferenci městské úřady.

 

Právě se děje

Další zprávy