Radioaktivní oblak nad Evropou byl z jaderného zařízení v Rusku nebo Kazachstánu, zjistili vědci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 11. 2017 10:22
Na konci září došlo zřejmě k nehodě ruského nebo kazašského jaderného zařízení. Incident způsobil, že se pak Evropou šířil radioaktivní oblak, který ale nebyl zdraví nebezpečný. Tvrdí to francouzské středisko IRSN. "Proudění oblak směřuje na jihovýchod, ale spíš na východ Evropy," upřesnila šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha / Paříž - Záhadný únik radioaktivního ruthenia 106, které se šířilo Evropou hlavně v září a říjnu, pocházel zřejmě z Ruska nebo Kazachstánu. Tvrdí to francouzský Institut pro ochranu před radiací (IRSN).

Podle něj došlo pravděpodobně na konci září k nehodě v některém jaderném zařízení, které leží mezi řekou Volhou a pohořím Ural.

Zdraví lidí ale radioaktivní oblak neohrozil, stojí v závěrečné zprávě z vyšetřování celého incidentu.

Například ve Francii zaznamenali stopy ruthenia 106 v atmosféře naposledy 13. října.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová pro Aktuálně.cz potvrdila, že radioaktivní oblak nad Evropou neohrožuje lidské zdraví. "Proudění oblak směřuje na jihovýchod, ale spíš na východ Evropy," upřesnila Drábová.

Přesnou lokalitu zdroje oblaku se ale určit nepodařilo, podle Drábové to lze jen těžko.

"Je to pouze spekulace na základě toho, jak zpětně namodelovali pohyb vzduchu podle meteorologických údajů," dodala Drábová s tím, že s jistotou se tímto způsobem původ oblaku zjistit nedá.

Francouzský institut tvrdí, že příčinou kontaminace je zřejmě nehoda v továrně pro zpracování radioaktivního paliva nebo v centru pro nukleární medicínu.

Podobně hovořila v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz i sama Drábová. Podle ní únik pocházel z podniku na zpracování ruthenia 106 "na východě Evropy".

Ruské úřady přitom podle šéfa IRSN Jeana-Marca Perese uvedly, že žádnou nehodou v těchto zařízeních na svém území nezaznamenaly. Ruské ministerstvo energetiky zprávu zatím nekomentovalo. K dispozici není ani vyjádření kazašských představitelů.

IRSN společně s několika dalšími evropskými centry pro jadernou bezpečnost naměřil v ovzduší vyšší míru ruthenia 106, tedy produktu, který se přirozeně v ovzduší nevyskytuje a je zejména výsledkem štěpení atomů v jaderném reaktoru. Havárii reaktoru však středisko vyloučilo, ta by totiž vedla ke kontaminaci i jinými látkami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech.

 

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy