Záhadná radioaktivita nad Evropou: Stopy vedou na východ, ruská továrna ale popírá vinu

Martin Novák Martin Novák
24. 11. 2017 6:44
Na podzim naměřilo několik stanic zvýšenou radioaktivitu nad Evropou. Neohrožovala sice lidské zdraví, stále se ale neozval nikdo, kdo by za nehodu mohl. Hlavním podezřelým je závod v ruském Majaku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha/Moskva - Když se v říjnu začaly objevovat zprávy o radioaktivním rutheniu 106 nad Evropou, experti ukazovali směrem na východ. Za únik látky do ovzduší podle nich mohl podnik v Rusku nebo Kazachstánu.

Hlavní podezřelý v celém případu se ale stále nepřiznal a odmítá vinu.

Vedení továrny na zpracování radioaktivních materiálů v ruském Majaku na Urale totiž popírá tvrzení, že radioaktivita pochází právě z tohoto místa.

Učinilo tak poté, co ruská meteorologická služba Rosgidromet naměřila nad Uralem a jižním Ruskem zvýšenou koncentraci izotopu ruthenia 106.

"Kontaminace ovzduší izotopem ruthenia 106 nemá nic společného s provozem v Majaku," stojí v oficiálním prohlášení podniku, který spadá pod Federální agenturu pro atomovou energii Ruské federace (Rosatom).

Ruští meteorologové přitom naměřili nejvyšší koncentraci přímo nad městem Argajaš, které leží zhruba 40 kilometrů od Majaku.

Stopy vedou na východ

První zprávy o zvýšené radioaktivitě zveřejnili němečtí experti na začátku října. Naměřili ji nad Německem a Rakouskem. Později přinesli stejné výsledky i Rumuni a Italové.

Šlo však o množství, které nepředstavuje nebezpečí pro lidské zdraví. To potvrdila v rozhovoru pro Aktuálně.cz i předsedkyně českého Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Zjištěné koncentrace Ru-106 jsou z hlediska ochrany zdraví zcela zanedbatelné. Lidem nic nehrozí ani při vdechování, konzumaci potravin, vody či lesních plodů včetně hub," uvedla Drábová před šesti týdny.

Jako původce nehody experti označovali továrny na jihu Ruska nebo v Kazachstánu.

Francouzský Institut pro ochranu před radiací (IRSN) před dvěma týdny zveřejnil výsledky svého zkoumání, které ukazují to samé. Podle vědců došlo pravděpodobně na konci září k nehodě v některém jaderném zařízení, jež leží mezi řekou Volhou a pohořím Ural.

Nehodu ale dosud nikdo neoznámil.

Pochází radioaktivita z družice?

Šéfredaktor serveru Atominfo.ru Alexandr Uvarov řekl agentuře RIA Novosti, že znečištění může podle něj pocházet i z porušené nebo havarované družice s radioizotopovým termoelektrickým generátorem.

"Poločas rozpadu ruthenia 106 je více než rok, takže by mohlo jít o družici, která obíhala krátce na nízké oběžné dráze. Třeba o průzkumnou družici," tvrdí Uvarov.

V továrně v Majaku došlo k vážné havárii už před více než půl stoletím. V roce 1957 praskl zásobník radioaktivního materiálu, který se pak dostal do volné přírody, zejména do řeky Teča.

Závod postavili po druhé světové válce vězni ze sovětských pracovních táborů známých pod označením gulag.

Třicet let po černobylské jaderné katastrofě už v Bělorusku, v oblastech nejvíce postižených radioaktivním spadem, žije jen velmi málo lidí. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy