Videozáznam se zabitím japonského rukojmího je zřejmě pravý

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2015 7:45
Prohlásil to v neděli japonský premiér Šinzó Abe. Analýzy záběrů dále pokračují.
Video Islámského státu s japonskými rukojmími.
Video Islámského státu s japonskými rukojmími. | Foto: Reuters

Tokio- Videozáznam, který ukazuje údajné zabití jednoho ze dvou japonských rukojmích radikály z hnutí Islámský stát (IS), se zdá být pravý. Prohlásil to v neděli japonský premiér Šinzó Abe. Údajné zabití Haruny Jukawy opětovně označil za "ohavný a nepřijatelný" čin a znovu vybídl k propuštění japonského novináře, kterého radikálové nadále zadržují.

"Prozkoumali jsme pozorně tyto snímky a analýzy pokračují, nemůžeme se ale bohužel než domnívat, že ... věrohodnost (těchto snímků) je vysoká," sdělil podle agentury AFP premiér během debaty v japonské televizi.

Dvaačtyřicetiletý Jukawa padl do zajetí IS loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst. Abe zveřejnění záběru druhého z rukojmích Kendžiho Gota, který drží v ruce fotografii mrtvého kolegy, již dříve ostře odsoudil. Zdůraznil, že Japonsko bude dál dělat vše pro to, aby rukojmí osvobodilo.

V nejnovějších vyjádřeních Abe podle agentury Reuters podotklo, že Japonsko nemá v plánu připojit se k vojenské operaci na Blízkém východě vedené Spojenými státy.

Islámský stát dal japonské vládě tento týden ultimátum a požadoval, aby Tokio zaplatilo za dva své zajaté občany 200 milionů dolarů (zhruba 4,9 miliardy korun). Radikálové tvrdili, že pokud výkupné nedostanou do pátku 23. ledna, oba muže zabijí. Japonsko vyplacení peněz odmítlo a snažilo se navázat kontakt s únosci.

Jukawa byl zaměstnancem soukromé bezpečnostní společnosti. Je mu 42 let a do zajetí Islámského státu padl loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst. Druhým rukojmím je 47letý novinář na volné noze Kendži Goto, který do Sýrie odjel loni v říjnu, když se o zajetí Jukawy dozvěděl. Chtěl ho prý zachránit a zpět do Sýrie se vydal jen dva týdny po narození svého potomka.

Video ukazující nehybný záběr Gota, který drží v ruce snímek sťatého Jukawy, se objevilo na internetu dnes. Záznam má i zvukovou stopu, kde pravděpodobně Goto žádá japonskou vládu, aby přistoupila na podmínky únosců. Podle japonské agentury Kjódo záznam dostala do e-mailové schránky i manželka jednoho z rukojmích.

Islámský stát už podle agentury DPA nežádá výkupné, ale propuštění příslušnice radikálního islamistického hnutí zatčené v Jordánsku. Jde o Iráčanku, která měla v úmyslu provést sebevražedný útok.

Agentura AP zdůrazňuje, že pravost záznamu není nezpochybnitelná a zvlášť poukazuje na to, že video se vůbec nepodobá tomu, jak Islámský stát vraždy rukojmích natáčel dosud. Radikálové loni zveřejnili záznamy vražd amerických rukojmích Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa i Britů Davida Hainese a Alana Henninga. Vždy šlo o záběry přímo z místa činu, kde oběť klečela v oranžové kombinéze a nad ní stál maskovaný muž s nožem v ruce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy