Videozáznam se zabitím japonského rukojmího je zřejmě pravý

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2015 7:45
Prohlásil to v neděli japonský premiér Šinzó Abe. Analýzy záběrů dále pokračují.
Video Islámského státu s japonskými rukojmími.
Video Islámského státu s japonskými rukojmími. | Foto: Reuters

Tokio- Videozáznam, který ukazuje údajné zabití jednoho ze dvou japonských rukojmích radikály z hnutí Islámský stát (IS), se zdá být pravý. Prohlásil to v neděli japonský premiér Šinzó Abe. Údajné zabití Haruny Jukawy opětovně označil za "ohavný a nepřijatelný" čin a znovu vybídl k propuštění japonského novináře, kterého radikálové nadále zadržují.

"Prozkoumali jsme pozorně tyto snímky a analýzy pokračují, nemůžeme se ale bohužel než domnívat, že ... věrohodnost (těchto snímků) je vysoká," sdělil podle agentury AFP premiér během debaty v japonské televizi.

Dvaačtyřicetiletý Jukawa padl do zajetí IS loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst. Abe zveřejnění záběru druhého z rukojmích Kendžiho Gota, který drží v ruce fotografii mrtvého kolegy, již dříve ostře odsoudil. Zdůraznil, že Japonsko bude dál dělat vše pro to, aby rukojmí osvobodilo.

V nejnovějších vyjádřeních Abe podle agentury Reuters podotklo, že Japonsko nemá v plánu připojit se k vojenské operaci na Blízkém východě vedené Spojenými státy.

Islámský stát dal japonské vládě tento týden ultimátum a požadoval, aby Tokio zaplatilo za dva své zajaté občany 200 milionů dolarů (zhruba 4,9 miliardy korun). Radikálové tvrdili, že pokud výkupné nedostanou do pátku 23. ledna, oba muže zabijí. Japonsko vyplacení peněz odmítlo a snažilo se navázat kontakt s únosci.

Jukawa byl zaměstnancem soukromé bezpečnostní společnosti. Je mu 42 let a do zajetí Islámského státu padl loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst. Druhým rukojmím je 47letý novinář na volné noze Kendži Goto, který do Sýrie odjel loni v říjnu, když se o zajetí Jukawy dozvěděl. Chtěl ho prý zachránit a zpět do Sýrie se vydal jen dva týdny po narození svého potomka.

Video ukazující nehybný záběr Gota, který drží v ruce snímek sťatého Jukawy, se objevilo na internetu dnes. Záznam má i zvukovou stopu, kde pravděpodobně Goto žádá japonskou vládu, aby přistoupila na podmínky únosců. Podle japonské agentury Kjódo záznam dostala do e-mailové schránky i manželka jednoho z rukojmích.

Islámský stát už podle agentury DPA nežádá výkupné, ale propuštění příslušnice radikálního islamistického hnutí zatčené v Jordánsku. Jde o Iráčanku, která měla v úmyslu provést sebevražedný útok.

Agentura AP zdůrazňuje, že pravost záznamu není nezpochybnitelná a zvlášť poukazuje na to, že video se vůbec nepodobá tomu, jak Islámský stát vraždy rukojmích natáčel dosud. Radikálové loni zveřejnili záznamy vražd amerických rukojmích Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa i Britů Davida Hainese a Alana Henninga. Vždy šlo o záběry přímo z místa činu, kde oběť klečela v oranžové kombinéze a nad ní stál maskovaný muž s nožem v ruce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy