reklama
 
 

Islámští radikálové dobyli strategické město v Sýrii

Aktualizováno 25. 4. 2015 12:00
Stoupenci prezidenta Bašára Asada tak přišli o důležitý bod u hranic s Tureckem.

Damašek - Sunnitští islamističtí radikálové už téměř beze zbytku ovládli strategické město Džisr aš-Šughúr v severosyrské provincii Idlib, které bylo během dosavadních čtyř let konfliktu pod kontrolou syrské armády. Informovala o tom v sobotu exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

O město se několik dní vedly tvrdé boje a v sobotu ráno ozbrojenci z fronty An-Nusra strategický bod dobyli, informoval podle zahraničních agentur šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Ozbrojenci z fronty An-Nusra a dalších spřízněných skupin ale dál bojují s vládními silami, ve městě podle SOHR padlo nejméně 60 syrských vojáků

Džisr aš-Šughúr bylo jedním z posledních měst v Idlibu, které se syrské armádě dařilo bránit. Jde o strategicky významný bod, protože město leží blízko hranice s Tureckem a vede jím také hlavní tah do západní provincie Latákíja, která je baštou stoupenců prezidenta Bašára Asada.

"Kdyby město padlo, mohli by povstalci zahájit ofenzivu proti Latákíji, a to by bylo pro Asadův režim nebezpečné," varoval už dříve Charles Lister z analytického Brookingsova institutu.

Sunnitští radikálové minulý měsíc vytvořili alianci, v níž jsou kromě bojovníků hnutí An-Nusra, které se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida, i skupina Ahrár aš-Šám a další hnutí. Aliance se chce prosadit vůči znepřátelenému Islámskému státu (IS) a v březnu zaznamenala velký úspěch, když dobyla správní středisko provincie Idlib na severozápadě Sýrie.

Radikálové z organizace An-Nusra, stejně jako přívrženci soupeřící organizace Islámský stát, syrské občanské války využili a podobně jako demokratická opozice usilují o svržení prezidenta Asada. Místo jeho režimu chtějí ale v Sýrii vytvořit stát s přísnými islámskými pravidly.

autor: ČTK | 25. 4. 2015 11:07

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama