reklama
 
 

Boko Haram znovu útočí. Sebevražední atentátníci zabili nejméně 50 lidí

28. 12. 2015 20:13
Atentátníci z Boko Haram v neděli a pondělí po několika měsících opět zaútočili na nigerijské město Maiduguri. Armáda údajně zneškodnila desítku sebevražedných útočníků, nicméně nejméně jednomu sebevrahovi se podařilo odpálit v mešitě na předměstí a další dvě atentátnice se vyhodily do pověří na tržišti. Mezi pěti desítkami obětí posledních útoků jsou i starosta vsi Duwari a jeho deset dětí.

Abuja - Nejméně 30 mrtvých si v pondělí vyžádal sebevražedný útok dvou dívek ve městě Madagali na severovýchodě Nigérie. S odvoláním na činitele spolkového státu Adamawa o tom informovala agentura AFP. Při jiném bombovém útoku, který v pondělí spáchali islamisté z hnutí Boko Haram v mešitě ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie, zemřely další dvě desítky lidí, sdělily místní úřady.

Zatím není jasné, kdo stojí v pozadí útoku v Madagali, podobné akce má ale obvykle na svědomí Boko Haram. Jeho bojovníci už v neděli večer po několika měsících opět zaútočili na Maiduguri a zabili na jeho předměstí asi 30 lidí.

"Dvě sebevražedkyně zabily nejméně 30 lidí při dvou explozích, které odpálily na tržišti," sdělila AFP bývalá šéfka úřadů v Madagali Maina Ularamuová.

Dvě mladistvé dívky podle svědků odpálily bomby blízko od sebe, kromě tří desítek mrtvých bylo mnoho lidí zraněno. Podle zdrojů agentury DPA byl atentát spáchán u autobusové zastávky.

Vojáci podle vládních médií v neděli "zachytili a zničili" desítku sebevražedných útočníků. Nejméně jednomu sebevrahovi se ale podařilo odpálit se s náložemi na těle v mešitě na západním předměstí Maiduguri. Exploze také podle místní agentury NEMA zranila nejméně 90 osob.

V neděli povstalci zahájili palbu ze tří kamionů a házeli granáty, aby podpálili domy u kasáren. Podle očitých svědků se dvě sebevražedné atentátnice vyhodily do povětří, když vojáci útok odráželi. Když lidé prchali a vojáci se zapojili do přestřelky, jedna z žen, která předstírala, že je obětí Boko Haram, se odpálila uprostřed jedné rodiny. Druhá atentátnice se pak vmísila do přestřelky a také se vyhodila do povětří. Mezi mrtvými je prý i starosta vsi Duwari tvořící předměstí Maiduguri, jakož i deset jeho dětí.

Poblíž se nachází vojenská základna, kterou povstalci v minulosti několikrát napadli. V lednu 2014 odtud rebelové osvobodili stovky zajatců.

Nyní armáda odpověděla na útok povstalců i palbou z děl, čímž je donutila k ústupu. Obyvatelé z okolí prchli do jiných částí města. "Všichni jsme včera utekli poté, co naše domy začaly hořet. Dnes ráno jsme se vrátili, a když jsme počítali lidi, kteří zůstali pod troskami domů, vybuchla bomba," citoval Reuters místního obyvatele.

Vojenská ofenziva letos vytlačila milice Boko Haram z většiny území, které dobyly v posledních letech. Islamisté se snaží získat zpět především Maiduguri, kde hnutí Boko Haram vzniklo. Jejich novou strategií je ale především útočit na tržiště, autobusové zastávky, vesnice a další menší místa s větším počtem lidí.

V pátek večer ozbrojenci Boko Haram vtrhli na východě země do vesnice Kimba, kde stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Zabili nejméně 14 lidí a mnohé další zranili, uvedla agentura AFP.

Nigerijští islamisté od zahájení své vzpoury před šesti lety mají na svědomí smrt asi 20 000 Nigerijců, uvedla agentura AP.

Boko Haram útočí také v sousedních zemích, které pomáhají nigerijské vládě v boji proti islamistům. V severní oblasti Kamerunu se tak dnes odpálily dvě sebevražedkyně, které ale nakonec nikoho kromě sebe nezabily. Snažily se dostat na tržiště ve městě Boko, ale bezpečnostní síly jim v tom zabránily. Jeden z policistů byl při explozích lehce zraněn.

autor: ČTK | 28. 12. 2015 20:13

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama