Francouzské volby mají novou hvězdu. Radikální levičák Mélenchon boduje u mladých, má i vlastní hru

Simone Radačičová Simone Radačičová
13. 4. 2017 9:24
Ještě před pár týdny by ho volilo jen 11 procent Francouzů, teď radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon dotahuje dosavadní favority prezidentských voleb. Podle průzkumů je jediným kandidátem, kterému rostou preference. Oblibu si získává hlavně u mladých Francouzů. Pětašedesátiletý Mélenchon je aktivní na sociální síti Twitter a má i vlastní online hru, kde bojuje s oligarchy. Do prvního kola prezidentských voleb ve Francii zbývá deset dnů.
Kandidát na prezidenta Francie Jean-Luc Mélenchon.
Kandidát na prezidenta Francie Jean-Luc Mélenchon. | Foto: Reuters

Paříž - Do prvního kola prezidentských voleb ve Francii zbývá deset dnů. A jediným kandidátem, kterému teď výrazně rostou preference, je radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon.

Ten podle některých průzkumů veřejného mínění předhonil i kandidáta republikánů Françoise Fillona, který se už několik měsíců potýká s rostoucím skandálem kolem fiktivního zaměstnávání své ženy Penelope.

"Je to jako jaro. Nic nevidíte, a najednou bum! Všude jsou květiny," komentoval obratný řečník Mélenchon svůj nečekaný skok v průzkumech.

Ještě před pár týdny by ho volilo 11 procent Francouzů, nyní je to až 19 procent. Dokonce se tak dotahuje na dosavadní favority − centristu Emmanuela Macrona a šéfku protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penovou. Těm průzkumy shodně předpovídají 24 procent. 

"Impozantní nástup Jeana-Luca Mélenchona naprosto zamíchal kartami v prezidentských volbách. Teď máme čtyři kandidáty, kteří mohou vyhrát, a to je naprosto neslýchané," domnívá se analytik Gael Sliman ze společnosti na průzkum veřejného mínění Odoxa.

Mélenchon se svým hnutím Nepoddajná Francie prosazuje například odchod země z NATO nebo vyjednání nového postavení FrancieEvropské unii. Pokud se to nepodaří, tak by rovnou z EU i vystoupil.

Požaduje taky omezení volného obchodu a propouštění, zvýšení minimální mzdy nebo třeba 32hodinový pracovní týden.

Hollande prolomil mlčení

Rostoucí Mélenchonova popularita překvapila i francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Ten se až dosud do probíhající prezidentské kampaně nevměšoval. Teď ale otočil.

Uvedl, že má obavy, aby do druhého kola prezidentských voleb nepostoupila dvojice radikálních kandidátů. Tedy Le Penová a právě Mélenchon.

Hollande ale není jediný, kdo před takovým scénářem varuje. Podobně jsou na tom i někteří investoři, kteří se zbavují francouzských dluhopisů. A kvůli tomu jejich výnosy začaly opět růst.

"Mélenchonův skok v popularitě není pro francouzské bondy dobrou zprávou," uvedli ve své zprávě taky analytici Aline Schuilingová a Kim Lui z nizozemské banky ABN Amro.

"Mezera mezi preferencemi Macrona a Le Penové na jedné straně a Mélenchonem na straně druhé je jen pět procentních bodů. A to je málo, pokud vezmeme v potaz, že asi 30 procent voličů se ještě nerozhodlo, koho budou volit," dodala banka ve své zprávě.

Mélenchon je hvězdou sociálních sítí

Mélenchon byl ještě před několika málo týdny outsiderem. V rychlém růstu popularity mu však pomáhá hned několik věcí.

Je to především zdatný řečník, který dokáže mísit vtipy s politickým osočováním a ostrými útoky na své rivaly. Díky tomu zabodoval ve dvou ostře sledovaných televizních debatách, které zhlédly miliony Francouzů.

Mélenchon má taky podle francouzských médií vůbec nejnápaditější předvolební kampaň.

Své mítinky, na které chodí tisíce lidí, přenáší do dalších měst. Pravidelně k Francouzům promlouvá na vlastním kanále na YouTube a je aktivní i na Twitteru.

"Je to absolutní hvězda sociálních médií," uvedl pro agenturu Bloomberg analytik Gaël Sliman ze společnosti na průzkum veřejného mínění Odoxa. Podle něj díky tomu Mélenchon sbírá body hlavně u mladých lidí.

Nedávno také levicový kandidát spustil online hru Fiscal Kombat. V ní je právě Mélenchon hlavním hrdinou, který bojuje proti oligarchům a dalším politikům. Cílem hry je vybojovat co nejvíce peněz na Mélenchonovy předvolební sliby.

Aktuálně si 42 procent Francouzů myslí, že by byl dobrým prezidentem. A to je meziměsíční skok o 21 procentních bodů, upozorňuje francouzský deník Libération.

Šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová patří mezi favority francouzských prezidentských voleb. Slibuje, že zemi vyvede z EU. | Video: Simone Radačičová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy