Radikální islamisté unesli v Mali tým Červeného kříže

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 2. 2014 10:45
S boží pomocí jsme zajali terénní vůz nepřátel islámu s jejich komplici, hlásí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bamako - K sobotnímu únosu pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), kteří zmizeli na severu Mali, se přihlásili radikální islamisté.

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na představitele Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (MUJAO), což je jedna z radikálních skupin napojených na teroristickou síť Al-Káida.

"S boží pomocí jsme zajali terénní vůz nepřátel islámu s jejich komplici," uvedl islamista v krátkém telefonickém rozhovoru a dodal, že zajatci z MVČK "jsou naživu a v dobrém zdravotním stavu".

Mluvčí MVČK Alexis Heeb v pondělí řekl, že organizace ztratila kontakt s jedním ze svých vozů, v němž bylo pět lidí. Čtyři byli místní členové Červeného kříže, jeden místní veterinář. Automobil se pohyboval na silnici mezi Gao a Kidalem. Pětice je nezvěstná od 8. února.

Organizace je v kontaktu s vládními úřady i různými ozbrojenými skupinami působícími na severu Mali, jakož i vybízí k respektování svých pracovníků, aby mohli vykonat svou práci. "Jsme velice znepokojeni," uvedl Heeb.

Úřady ani bezpečnostní složky se dosud nevyjádřily.

 

Boje neustávají

Na severu Mali se stále bojuje. Minulý týden zde podle vlády přišlo o život 31 lidí. Ministr pro bezpečnost Sada Samake v televizi řekl, že islámští radikálové minulý čtvrtek přepadli dva automobily plné civilistů. Zahynulo 25 lidí. Dalších šest lidí přišlo o život v táboře Tuaregů východně od města Gao.

Jedna ze skupin tuarežských povstalců v pondělí obvinila islamisty, že mají na svědomí "teroristický masakr" třicítky civilistů z řad Tuaregů. Také tvrdila, že při pronásledování útočníků zabila šest islamistů a dva Araby zajala.

Na severu Mali je špatná bezpečnostní situace od roku 2012, kdy tam místní kmeny začaly spolu se skupinami islámských radikálů bojovat proti vládě. Radikálové, z nichž mnozí se hlásí k teroristické síti Al-Káida, pak sever obsadili a začali prosazovat islámský zákon.

Tuto situaci zvrátila začátkem roku 2013 mezinárodní intervence vedená Francií. Islamisté se však na ztracená území vracejí a stále vyvolávají boje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy