reklama
 
 

Radikální islamisté mohou proniknout do Střední Asie, varuje Rusko

28. 10. 2015 11:48
Podle ruské kontrarozvědky hrozí nebezpečí od bojovníků Islámského státu i od stoupenců islamistického hnutí Taliban, kteří se ve velkém počtu soustřeďují na severu Afghánistánu. Proniknout by mohli zaútočit v severním Turkmenistánu, Uzbekistánu či Tádžikistánu. Že je situace kritická, varuje i ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva - Středoasijským zemím hrozí invaze bojovníků islamistického hnutí Taliban a radikální organizace Islámský stát (IS), kteří se nyní ve velkém počtu soustřeďují na severu Afghánistánu. Podle agentury AP to dnes uvedl šéf ruské kontrarozvědky (FSB) Alexandr Bortnikov.

Afghánistán sousedí s bývalými sovětskými republikami Turkmenistánem, Uzbekistánem a Tádžikistánem. Společné hranice jsou přitom podle expertů velmi propustné a proudí přes ně mimo jiné množství drog, které se pašují dál do Ruska.

V Afghánistánu se výrazně zhoršila bezpečnostní situace poté, co v této zemi loni oficiálně ukončily bojové operace zahraniční jednotky. Hnutí Taliban od té doby získalo kontrolu nad dalšími rozsáhlými územími a přechodně dokonce dobylo velké město Kunduz na severu Afghánistánu.

Ruský prezident Vladimir Putin označil tento měsíc situaci v Afghánistánu za "téměř kritickou" a vyzval postsovětské republiky, aby byly připraveny spolupracovat při odražení případného útoku. Šéf kontrarozvědky Bortnikov ve středu prohlásil, že koncentrace bojovníků Talibanu, z nichž někteří přísahali věrnost IS, u severních hranic Afghánistánu "svědčí o hmatatelném riziku invaze".

autor: ČTK | 28. 10. 2015 11:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama