Radičová: Babiš je jako Fico, oba nemají doma konkurenci

ČTK ČTK
5. 1. 2015 19:19
"Fenomén Babiš" je prý také reakcí na vysokou míru korupce v Česku. "Když přijde někdo bohatý, je naděje, že v politice nebude krást," říká uznávaná slovenská socioložka.
Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko se stejně jako Slovensko a další evropské země potýká s novým fenoménem takzvané oligarchické demokracie, jehož ztělesněním je v Česku ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš.

V rozhovoru pro ČTK to dnes řekla bývalá slovenská premiérka a socioložka Iveta Radičová. Současná popularita Babiše a jeho hnutí má podle ní stejné příčiny jako úspěchy slovenského sociálnědemokratického premiéra Roberta Fica. Oba podle ní doma nemají konkurenci a není k nim alternativa.

"Zatímco ale Babiš ještě nese naději, u Fica už je vidět klesající tendence," tvrdí Radičová, která se dnes v Praze zúčastnila debaty k 22. výročí rozpadu Československa pořádané Knihovnou Václava Havla a Divadlem Husa na provázku.

"Fenomén Babiš" je podle ní také reakcí na vysokou míru korupce v Česku. "Když přijde někdo bohatý, je naděje, že v politice nebude krást," vysvětlila uznávaná slovenská socioložka. Část Čechů podle ní s Babišem spojuje stejná očekávání jako v minulosti se šéfem TOP 09 a exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Oligarchické demokracie jsou podle Radičové problémem transformovaných společností. V Česku na jejím počátku byla kuponová privatizace v 90. letech, na Slovensku takzvaná divoká privatizace ve stejném období. "V konečném výsledku byl ten produkt stejný. Vznikly silné finanční skupiny, které v mnohém dnes ovládají nejen politiku, ale vlastní i mediální prostor," uvedla slovenská expremiérka.

V České republice to podle ní platí o Babišovi. "Váš pan ministr financí v jedné osobě spojuje ekonomického bosse, vládního činitele i mediálního vlastníka," připomněla. Babišovu Agrofertu patří vydavatelství Mafra, které vydává mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Na Slovensku podle Radičové tyto skupiny ovlivňují politiku nepřímo, více z pozadí.

"Silná ekonomická lobby výrazně ovlivňuje politiky přes své kandidáty na kandidátních listinách nebo přes takzvanou stranickou kolonizaci státu, tedy obsazování důležitých institucí a státních podniků svými lidmi. Projevuje se to pak v úspěšnosti firem v tendrech a při rozdělování veřejných financí," popsala situaci ve své vlasti. "Víc tak vládne nezvolená, neviditelná ruka než ta zvolená," tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy