Radiace ve Fukušimě vystoupala na nové maximum

ČTK ČTK
4. 9. 2013 7:23
Naměřená radiace stoupla o 20 procent nad dosud nejvyšší naměřenou úroveň.
Radiace kolem nádrží zadržujících kontaminovanou vodu z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima opět stoupla.
Radiace kolem nádrží zadržujících kontaminovanou vodu z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima opět stoupla. | Foto: Reuters

Tokio - Radiace kolem nádrží zadržujících kontaminovanou vodu z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima opět stoupla.

Informoval o tom ve středu Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA), podle nějž naměřená radiace stoupla o 20 procent nad dosud nejvyšší naměřenou úroveň, napsala agentura Reuters.

NRA uvedla, že radioaktivita naměřená u nádrží Fukušimy dosahuje radiace až 2200 milisievertů za hodinu. Předchozí maximum bylo naměřeno v sobotu 31. srpna a dosahovalo hodnoty 1800 milisievertů.

Obě tyto úrovně jsou schopné zabít člověka bez ochranných prostředků během několika hodin. NRA nicméně uvedla, že nedávno objevená ohniska vysoké radiace jsou vysoce koncentrovaná a snadno odstínitelná.

Nádrže jsou umístěné na kopci nad Tichým oceánem u jaderné elektrárny Fukušima, kterou zničila vlna cunami vyvolaná silným zemětřesením 11. března 2011.

Cunami způsobila nejhorší jadernou katastrofu od Černobylu; radiace zamořila vzduch, moře i potraviny a vyžádala si evakuaci 160 000 obyvatel této oblasti ležící severně od Tokia.

Japonská vláda v úterý představila sérii nových opatření v souvislosti s elektrárnou a oznámila, že na ně vyčlení 47 miliard jenů (9,1 miliardy Kč). Peníze se využijí do konce roku 2014 především na vybudování nepropustné podzemní zábrany.

S pomocí trubek naplněných chladicí směsí o teplotě až minus 40 stupňů Celsia se zmrazí půda kolem poškozených reaktorů do hloubky 30 metrů. To by mělo zabránit kontaktu zamořené vody s podzemními vodami.

Společnost Tokyo Electric Power (Tepco), provozovatel elektrárny, teprve v červenci přiznala únik kontaminované vody z elektrárny.

NRA minulý týden zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody z jedné z nádrží z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená "závažný incident".

Nadzemní nádrže uchovávají kontaminovanou vodu používanou k chlazení roztavených uranových palivových tyčí.

Společnost Tepco si vysloužila kritiku za sérii chybných kroků při zvládání katastrofy včetně opakovaného popírání skutečnosti, že kontaminovaná voda uniká do Tichého oceánu.

 

Právě se děje

Další zprávy