reklama
 
 

Řádění tornáda si vyžádalo přes dvacet obětí, bez proudu je 30 tisíc lidí

AKTUALIZOVÁNO 27. 12. 2015
Řádění tornáda na jihovýchodě USA si během vánočních svátku vyžádalo nejméně 28 obětí. Texas, který nyní očekává sněhovou vánici, při níž by mohlo napadnout až 35 centimetrů sněhu, ohlásil čtyři mrtvé. Dalších deset lidí zemřelo podle aktuálních údajů ve státě Mississippi. Úřady vyzývají obyvatele, aby z bezpečnostních důvodů nevyjížděli na silnice, pokud to není nutné. Bez proudu je asi 30 000 lidí.

Washington - Už minimálně 28 mrtvých si podle aktuální bilance vyžádaly během vánočních svátků bouře na jihovýchodě Spojených států. Texas ohlásil 11 mrtvých při řádění tornáda. Nové Mexiko očekává sněhovou vánici, při níž by mohlo napadnout až 60 centimetrů sněhu, informovala agentura Reuters.

Tornádo v Texasu udeřilo Garland, který je vzdálen asi 25 kilometrů severovýchodně od Dallasu. Policie uvedla, že během tornáda zahynuli při dopravních nehodách pět lidí, další mrtvé nalezli záchranáři v troskách čerpací stanice poničené silným větrem. Další tři lidé zahynuli následkem řádění tornáda v okolí Dallasu. Okolnosti jejich úmrtí zatím nejsou známé.

Místní úřady vyzvaly obyvatele, aby z bezpečnostních důvodů nevyjížděli na silnice, pokud to není nutné.

"Je to totální zkáza," uvedl mluvčí garlandské policie Pedro Barineau. "Je velmi těžké, když vás tak hrozná bouře zasáhne den po Vánocích," dodal.

Na sedm texaských okresů podle amerických meteorologů útočí šest tornád. Další zasáhlo stát Oklahoma. Vichřice ničí budovy, rozvodněné řeky zaplavují silnice a železniční tratě. O počtu zraněných zatím záchranáři nemají přehled. Bez proudu je asi 30 000 lidí.

Ve státě Mississippi zahynulo deset lidí. Doposud úřady uváděly osm obětí, v sobotu ale byla nalezena těla dvou lidí pohřešovaných od středy. Jednoho mrtvého v sobotu ohlásila Alabama.

Zatímco Mississippi, Tennessee a Arkansas postihla tornáda, sever Texasu, takzvaný region Panhandle, Nové Mexiko a Oklahoma se připravují na přívaly sněhu, které se sebou přinese studená fronta z Aljašky. V Novém Mexiku by mohlo napadnout až 60 centimetrů sněhu.se připravuje na přívaly sněhu. Americká Národní meteorologická služba vydala výstrahu před historickou sněhovou bouří. 

Rozmary počasí ovlivnily také leteckou dopravu. Během neděle aerolinky zrušily přinejmenším 400 vnitroamerických letů. Většina z nich směřovala z Dallasu nebo do něj. Po vánočních svátcích se přitom domů chtěly vrátit statisíce lidí.

autor: ČTK | 27. 12. 2015

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama