Řádění gangů v Británii má podle zákona uhradit policie

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 8. 2011 6:30
Účet za vandalismus tlup mladistvých delikventů přesáhne 100 milionů liber
Úklid po nepokojích v Londýně 8
Úklid po nepokojích v Londýně 8 | Foto: Reuters

Londýn - Nepokoje v ulicích Londýna a dalších britských městech sice ještě neskončily, Britové ale pomalu počítají škody.

Už teď je jasné, že noční vandalismus, žhářství a rabování tlup mladistvých násilníků vyjde na desítky milionů liber.

Podle některých odhadů škody přesáhnou 100 milionů.

K těm hmotným se totiž přidává i ušlý zisk, náklady policejních zásahů, úklidu ulic a podobně.

"Je moc brzy na to, abychom zveřejnili přesnější odhady škod, zejména pokud jde o ušlý zisk. Z informací pojišťoven ale vyplývá, že škody přesáhnou 100 milionů liber," řekl novinářům generální ředitel Asociace britských pojišťoven Nick Starling.

Za škody, které nejsou pojištěné, je podle platného britského zákona o demonstracích a dalších nepokojích z roku 1886 zodpovědná policie, a tedy i její zřizovatel, město nebo stát.

Řádění mladíků z předměstí tak budou zčásti platit i daňoví poplatníci.

Podle analýzy britského Guardianu by měla nést finanční odpovědnost za škody v Londýně, kde zůstaly po výtržnostech největší škody, městská (metropolitní) policie. Zákon totiž říká, že "pokud škodu způsobili výtržníci nebo demonstranti", musí ji zaplatit místní policie. 

Na to, aby požádali o kompenzaci policii, mají Britové čtrnáct dní.

Jinými slovy platí: Policie je zodpovědná za pořádek a pokud svou povinnost nesplní, musí nést následky. V tomto případě zaplatit způsobené škody a úklid ulic.

Londýnská metropolitní policie ale nemá pro tyto účely žádný zvláštní fond, je tedy jasné, že bude muset dostat peníze z městské nebo státní pokladny. Celkové rezervy městské policie činí něco okolo 70 milionů liber.

Pokud jde o pojišťovny jako takové, ty výtržnosti - aspoň pokud se výrazně neprotáhnou nebo nezdramatizují - nijak neohrozí. Například po krutých mrazech a sněhové kalamitě, která v prosinci minulého roku na ostrovech paralyzovala dopravu, byly škody mnohonásobně vyšší -  vyšplhaly se na 900 milionů liber.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy