Radar podepsala samotářka, která se těší zpět do školy

Martin Novák Martin Novák
8. 7. 2008 17:15
PROFIL Condoleezzy Riceové, Bushovy důvěrnice
O českých dějinách toho ví Condoleezza Riceová hodně. Napsala knihu na téma československo-sovětských vztahů.
O českých dějinách toho ví Condoleezza Riceová hodně. Napsala knihu na téma československo-sovětských vztahů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Condoleeza Riceová je jedním z mála politiků, kteří strávili v blízkosti George Bushe obě jeho volební období od začátku do konce.

Nynější šéfka americké diplomacie je svou loajalitou k současnému prezidentovi pověstná. Všichni, kdo blíže sledovali dění v Bílém domě, tvrdí, že prezident na její slovo dá. Často si prý navzájem korigují své názory.

Mnohé je spojuje. Hluboká víra v Boha, fanouškovské nadšení pro americký fotbal, nekompromisní postoje k režimům, které považují USA za nepřátelské.

Nejprve působila v Bushových službách jako jeho poradkyně pro zahraniční politiku v době předvolební kampaně. Po vítězství ji pak prezident oficiálně jmenoval poradkyní pro národní bezpečnost.

Pěkně jsme to řekli
Pěkně jsme to řekli | Foto: Ludvík Hradilek
Návštěvu Riceové jsme sledovali online:
Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru

S Bushem přišla, s Bushem odejde

Jde o prestižní post, který v minulosti zastávali například Henry Kissinger nebo Zbygniew Brzezinski.

Se šéfem. Během prvního volebního období G. W. Bushe zastávala Riceová funkci národního bezpečnostního poradce, ve druhém je ministryní zahraničí Bushovy administrativy.
Se šéfem. Během prvního volebního období G. W. Bushe zastávala Riceová funkci národního bezpečnostního poradce, ve druhém je ministryní zahraničí Bushovy administrativy. | Foto: Reuters

Po druhém Bushově volebním vítězství v roce 2004 se přestěhovala do křesla ministryně zahraničí.

Riceová odejde z úřadu v lednu 2009 spolu s Bushem, to už je jisté. Podpis smlouvy o radaru je jedním z posledních důležitých počínů v její kariéře vrcholného politika.

Nikdy se sice nemá říkat nikdy, ale nic neukazuje na to, že by se čtyřiapadesátiletá rodačka z Birminghamu v Alabamě do nejvyšších amerických mocenských pater vrátila.

Už oznámila, že se chce vrátit tam, odkud do politiky přišla - jako profesorka na vysokou školu. Už v minulosti působila coby děkanka na Stanfordské univerzitě.

Dvakrát druhá

Jako žena a Afroameričanka bořila v Americe tabu, ale vždy byla vlastně druhá. Stala se druhou ministryní zahraničí. Tou první byla Madeleine Albrightová.

Rovněž se stala "až" druhou osobou černé pleti v této funkci, po svém předchůdci Colinu Powellovi.

Riceová však bude především spojována - stejně tak jako Bush a někteří další politici -  s válkou v Iráku. A v ní opakově potvrzovala, že prezidentovy názory stoprocentně sdílí.

Válku zdůvodňovala tím, že Saddám jednoho dne obnoví práce na jaderné bombě, a pak už bude pozdě proti němu zasáhnout. "Lekce 11.září zní: Co tě ohrožuje, tím se zabývej včas," řekla v jednom interview.

Zasáhl otec Albrightové

Za postoj k Iráku ji Madeleine Albrightová tvrdě kritizovala. Paradoxně to byl právě Albrightové otec - československý emigrant Josef Korbel, kdo přitáhl zájem Riceové k zahraniční politice.

Zaujal ji přednáškami na téma Stalin a stalinismus tak, že vystudovala politologii. Naučila se rusky a stala se specialistkou na Sovětský svaz a východní Evropu.

Tak vznikla i její kniha Nejisté spojenectví: Sovětský svaz a československá armáda 1948 - 1983. Není vyloučeno, že jako u řady amerických politiků a diplomatů se v budoucnu na pultech objeví i kniha jejích pamětí.

Na jednáních v Pekingu.
Na jednáních v Pekingu. | Foto: Reuters

Samotářka, která má ráda fotbal a klavír

V jednom je ale mezi americkými politiky "Condi" výjimečná. Je vyhlášenou samotářkou. Oba její rodiče už zemřeli, nikdy se neprovdala a má málo blízkých přátel. Bílý dům jí údajně tak trochu nahrazuje rodinu.

Jako fanynka amerického fotbalu kdysi chodila s fotbalistou týmu Denver Broncos, ale svatbou to neskončilo.

Riceová chtěla v mladých letech být i krasobruslařkou či klavíristkou. Obojího podle svvých slov zanechala, když poznala, že nemá výjimečný talent a nedostala by se nikdy vysoko.

V politice se jí to však splnilo.

 

Právě se děje

Další zprávy