Radar podepsala samotářka, která se těší zpět do školy

Martin Novák Martin Novák
8. 7. 2008 17:15
PROFIL Condoleezzy Riceové, Bushovy důvěrnice
O českých dějinách toho ví Condoleezza Riceová hodně. Napsala knihu na téma československo-sovětských vztahů.
O českých dějinách toho ví Condoleezza Riceová hodně. Napsala knihu na téma československo-sovětských vztahů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Condoleeza Riceová je jedním z mála politiků, kteří strávili v blízkosti George Bushe obě jeho volební období od začátku do konce.

Nynější šéfka americké diplomacie je svou loajalitou k současnému prezidentovi pověstná. Všichni, kdo blíže sledovali dění v Bílém domě, tvrdí, že prezident na její slovo dá. Často si prý navzájem korigují své názory.

Mnohé je spojuje. Hluboká víra v Boha, fanouškovské nadšení pro americký fotbal, nekompromisní postoje k režimům, které považují USA za nepřátelské.

Nejprve působila v Bushových službách jako jeho poradkyně pro zahraniční politiku v době předvolební kampaně. Po vítězství ji pak prezident oficiálně jmenoval poradkyní pro národní bezpečnost.

Pěkně jsme to řekli
Pěkně jsme to řekli | Foto: Ludvík Hradilek
Návštěvu Riceové jsme sledovali online:
Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru

S Bushem přišla, s Bushem odejde

Jde o prestižní post, který v minulosti zastávali například Henry Kissinger nebo Zbygniew Brzezinski.

Se šéfem. Během prvního volebního období G. W. Bushe zastávala Riceová funkci národního bezpečnostního poradce, ve druhém je ministryní zahraničí Bushovy administrativy.
Se šéfem. Během prvního volebního období G. W. Bushe zastávala Riceová funkci národního bezpečnostního poradce, ve druhém je ministryní zahraničí Bushovy administrativy. | Foto: Reuters

Po druhém Bushově volebním vítězství v roce 2004 se přestěhovala do křesla ministryně zahraničí.

Riceová odejde z úřadu v lednu 2009 spolu s Bushem, to už je jisté. Podpis smlouvy o radaru je jedním z posledních důležitých počínů v její kariéře vrcholného politika.

Nikdy se sice nemá říkat nikdy, ale nic neukazuje na to, že by se čtyřiapadesátiletá rodačka z Birminghamu v Alabamě do nejvyšších amerických mocenských pater vrátila.

Už oznámila, že se chce vrátit tam, odkud do politiky přišla - jako profesorka na vysokou školu. Už v minulosti působila coby děkanka na Stanfordské univerzitě.

Dvakrát druhá

Jako žena a Afroameričanka bořila v Americe tabu, ale vždy byla vlastně druhá. Stala se druhou ministryní zahraničí. Tou první byla Madeleine Albrightová.

Rovněž se stala "až" druhou osobou černé pleti v této funkci, po svém předchůdci Colinu Powellovi.

Riceová však bude především spojována - stejně tak jako Bush a někteří další politici -  s válkou v Iráku. A v ní opakově potvrzovala, že prezidentovy názory stoprocentně sdílí.

Válku zdůvodňovala tím, že Saddám jednoho dne obnoví práce na jaderné bombě, a pak už bude pozdě proti němu zasáhnout. "Lekce 11.září zní: Co tě ohrožuje, tím se zabývej včas," řekla v jednom interview.

Zasáhl otec Albrightové

Za postoj k Iráku ji Madeleine Albrightová tvrdě kritizovala. Paradoxně to byl právě Albrightové otec - československý emigrant Josef Korbel, kdo přitáhl zájem Riceové k zahraniční politice.

Zaujal ji přednáškami na téma Stalin a stalinismus tak, že vystudovala politologii. Naučila se rusky a stala se specialistkou na Sovětský svaz a východní Evropu.

Tak vznikla i její kniha Nejisté spojenectví: Sovětský svaz a československá armáda 1948 - 1983. Není vyloučeno, že jako u řady amerických politiků a diplomatů se v budoucnu na pultech objeví i kniha jejích pamětí.

Na jednáních v Pekingu.
Na jednáních v Pekingu. | Foto: Reuters

Samotářka, která má ráda fotbal a klavír

V jednom je ale mezi americkými politiky "Condi" výjimečná. Je vyhlášenou samotářkou. Oba její rodiče už zemřeli, nikdy se neprovdala a má málo blízkých přátel. Bílý dům jí údajně tak trochu nahrazuje rodinu.

Jako fanynka amerického fotbalu kdysi chodila s fotbalistou týmu Denver Broncos, ale svatbou to neskončilo.

Riceová chtěla v mladých letech být i krasobruslařkou či klavíristkou. Obojího podle svvých slov zanechala, když poznala, že nemá výjimečný talent a nedostala by se nikdy vysoko.

V politice se jí to však splnilo.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 45 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy