Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce o příměří na severozápadě Sýrie

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2019 23:20
Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v provincii Idlíb na severozápadě Sýrie. První rezoluci požadující klid zbraní připravenou Německem, Belgií a Kuvajtem vetovalo Rusko, proti se postavila i Čína. Moskva a Peking potom daly hlasovat o svém vlastním návrhu na příměří, který však povoloval vojenské útoky na teroristické skupiny, ani ten dostatečnou podporu nezískal.
Povstalci v syrské provincii Idlíb.
Povstalci v syrské provincii Idlíb. | Foto: ČTK

Zmocněnkyně OSN pro humanitární záležitosti Ursula Muellerová před hlasováním členům rady řekla, že humanitární situace v provincii Idlíb je "alarmující" a bude se zhoršovat s přicházející zimou. Za poslední čtyři měsíce podle ní opustilo své domovy na 400 000 lidí a na 600 000 osob nyní žije ve stanech, provizorních táborech nebo venku.

Vládní síly prezidenta Bašára Asada podporované Ruskem zahájily v dubnu v Idlíbu ofenzivu, jejímž deklarovaným cílem je dobýt poslední baštu odpůrců režimu.

Podle agentury Reuters je to od začátku konfliktu v Sýrii už po třinácté, co Rusko aktivitu Rady bezpečnosti zablokovalo, Čína se nyní proti postavila po sedmé.

Moskva uplatnila právo veta kvůli tomu, že chtěla, aby rezoluce o příměří obsahovala výjimku pro akce zaměřené proti teroristickým skupinám. "To, co tady vidíme, není boj proti terorismu, ale záminka, jak pokračovat v agresivní vojenské akci proti těm, kdo odmítají uznat autoritu Asadova režimu," komentovala hlasování velvyslankyně USA při OSN Kelly Craftová. Německý velvyslanec Christoph Heusgen zdůraznil, že návrh, na němž se jeho země podílela, má čistě humanitární povahu a že jeho cílem je ochrana civilistů.

Rusko naopak ústy velvyslance Vasilije Něbenzji tvrdilo, že cílem návrhu Německa, Belgie a Kuvajtu bylo "ochránit mezinárodní teroristy opevněné v Idlíbu před konečnou porážkou".

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie, uvádí, že od dubna bylo při vojenských operacích v Idlíbu zabito přes 960 civilistů. Damašek trvá na tom, že zasahuje zejména proti teroristům a zvláště proti nejmocnější islamistické skupině v oblasti - Tahrír aš-Šám, známé dříve jako fronta An-Nusra nebo syrská Al-Káida. V provincii Idlíb od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 44 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy