reklama
 
 

Rada bezpečnosti OSN zrušila schůzku k Sýrii. USA před státy tají detaily dohody, tvrdí Rusko

17. 9. 2016
Dohodnutý klid zbraní má umožnit doručení humanitární pomoci do měst, kde byly boje nejtěžší. Příměří začalo platit v pondělí původně na 48 hodin, ve středu bylo prodlouženo.

Damašek - Narychlo svolané zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se mělo na žádost Spojených států a Ruska v pátek zabývat situací v Sýrii, bylo zrušeno.

Rusko a Spojené státy měly za zavřenými dveřmi představit svým partnerům podrobnosti dohody o příměří, které ještě nebyly zveřejněny.

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin uvedl, že důvodem ke zrušení schůzky byla skutečnost, že USA nechtějí publikovat veškeré detaily z dohody o klidu zbraní, kterou minulý týden Washington a Moskva vyjednaly.

Čurkin ve čtvrtek vyjádřil naději, že by Rada bezpečnosti mohla příští týden schválit rezoluci, která by dohodu o příměří v Sýrii podpořila. Klid zbraní má umožnit doručení humanitární pomoci do měst, kde byly boje nejtěžší. Příměří začalo platit v pondělí původně na 48 hodin, ve středu bylo prodlouženo.

"Briefing se neuskuteční a s největší pravděpodobností nebudeme mít žádnou rezoluci Rady bezpečnosti, protože Spojené státy nechtějí sdílet tyto dokumenty s členy RB OSN. A my nemůžeme ostatní země žádat, aby podpořily dokument, který neviděly," řekl Čurkin.

Zaměřujeme se na plnění dohody, tvrdí USA

Americká mise při OSN v pátek večer vyjádřila přesvědčení, že RB OSN by mohla hrát důležitou roli při řešení syrského konfliktu.

"V tuto chvíli se nicméně zaměřujeme na plnění dohody... především pak na naléhavou potřebu doručit strádajícím Syřanům humanitární pomoc. Vzhledem k tomu, že jsme se nedokázali shodnout na tom, jak přistupovat k briefingu, abychom současně nepoškodili operační bezpečnost dohody, bylo zasedání zrušeno," řekl podle agentury AP nejmenovaný americký činitel.

Příměří je stále častěji porušováno a pomoc do postižených oblastí ještě nevyjela. Rusko a USA v pátek uvedly, že chtějí klid zbraní znovu prodloužit.

Rusko podporuje v syrském konfliktu prezidenta Bašára Asada, Spojené státy naopak část syrské opozice. Společným nepřítelem obou zemí jsou extremisté z organizace Islámský stát.

autor: ČTK | 17. 9. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama