Rada bezpečnosti OSN vyzvala k humanitárnímu příměří v Gaze

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 7. 2014 16:43
Konflikt mezi Izraelem a Hamásem trvá tři týdny a vyžádal si přes 1000 mrtvých.
Dosavadní pokusy o smír skončily neúspěchem.
Dosavadní pokusy o smír skončily neúspěchem. | Foto: Reuters

New York / Tel Aviv - Boje mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás trvají už tři týdny a vyžádaly si přes tisíc mrtvých.

Všechny dosavadní pokusy o zklidnění situace skončily krachem.

Plameny po útoku Izraele v Gaze
Plameny po útoku Izraele v Gaze | Foto: Reuters

Rada bezpečnosti OSN proto ráno na svém mimořádném zasedání v New Yorku vyzvala k okamžitému a bezpodmínečnému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale výzvu OSN odmítl. Údajně se totiž "vztahuje k potřebám krvelačné teroristické skupiny, která napadá izraelské civilisty" – a nebere v potaz bezpečnostní potřeby Izraele, ke kterým údajně patří hlavně demilitarizace Pásma Gazy. Výhrady měli i Palestinci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přitom v pondělí prohlásil, že obě strany konfliktu "vyjádřily vážný zájem" na dalším čtyřiadvacetihodinovém humanitárním příměří, neshodly se podle něj ale ještě na jeho načasování.

"Klidná noc"

Noc z neděle na pondělí přitom byla podle reportéra BBC v Gaze zřejmě nejklidnější nocí za poslední tři týdny. Ráno – po raketovém útoku na izraelské město Aškelon – ale Tel Aviv nálety znovu spustil.

Při jednom ze tří leteckých úderů na Pásmo Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví zemřelo čtyřleté dítě. Na severu palestinského území pak byl během střetu s ozbrojeným křídlem Hamásu zřejmě zraněn jeden izraelský voják.

RB se sešla na začátku dne, kdy muslimové začínají slavit konec postního měsíce ramadánu - svátek Íd al-fitr -, poznamenala agentura AP.

Obě strany mají připomínky

V prohlášení se mluví o tom, že příměří umožní dodávku nutně potřebné pomoci pro obyvatele Gazy, které v oblasti uvěznily boje.

Bez toho, že by byl konkrétně jmenován Izrael či Hamás, dokument rovněž vyzývá obě strany konfliktu k tomu, aby "přijaly a dodržovaly humanitární příměří v období svátku Íd al-fitr a po něm".

Také se mají snažit "dosáhnout trvalého příměří založeného na návrhu Egypta". Rada rovněž vyjádřila "vážné obavy ohledně zhoršující se situace, která je výsledkem krize v Gaze, a rovněž v souvislosti s úmrtími civilistů".

Palestinský představitel u OSN Rijád Mansúr uvedl, že prohlášení organizace je nedostatečné a že je potřeba přijmout rezoluci, která bude po Izraeli požadovat stažení z Gazy. Izraelský velvyslanec Ron Prosor se zase ohradil, že prohlášení nezmiňuje raketové útoky radikálů na izraelské území.

Americký ministr zahraničí John Kerry i šéf OSN Pan Ki-mun pobývali v uplynulých dnech v oblasti Blízkého východu a snažili se prosadit sedmidenní příměří, prozatím neúspěšně. Hamás si klade podmínku ukončení blokády Pásma Gazy, Izrael chce zase zničit všechny tunely a raketovou výzbroj Hamásu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy