reklama
 
 

Rada bezpečnosti odsoudila útoky na tankery. Napětí mezi Íránem a USA dál roste

24. 6. 2019 23:44
Rada bezpečnosti OSN na dnešním mimořádném zasedání odsoudila útoky z tohoto měsíce na tankery v Ománském zálivu. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy z útoků obvinily Írán, který to popřel. Incident v oblasti vyhrotil napětí, který před týdnem vyvrcholil tím, že Írán sestřelil americký bezpilotní letoun. V reakci na situaci v regionu požádal Washington o mimořádné zasedání RB OSN, která dnes vyzvala všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a ke snaze uvolnit napětí.

Íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí na dnešním jednání prohlásil, že Spojené státy vedou proti Íránu hospodářskou válku a dopouštějí se hospodářského terorismu. Řekl to v reakci na nové americké sankce.

Ravančí rovněž řekl, že USA musí vyhrocenou a nebezpečnou situaci uklidnit a stáhnout svou flotilu z oblasti. Znovu zopakoval postoj Teheránu, že americký bezpilotní letoun, který Írán před týdnem sestřelil, vstoupil do íránského vzdušného prostoru, což ale USA popírají. Jako důkaz Ravančí předložil radarové snímky.

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil zavedení nových sankcí proti Íránu v reakci na sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters by měl být jejich terčem i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Úřadující americký velvyslanec při OSN Jonathan Cohen dnes prohlásil, že Washington pokračuje ve snaze pomocí hospodářských a diplomatických opatření přimět Írán k návratu k jednacímu stolu.

Video: Ůtok na tankery v Ománském zálivu

Video: agentura AP |  00:55

autor: ČTK | 24. 6. 2019 23:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama