Šli jsme nakoupit, ale pak jsme všichni rabovali. Lidé z Karibiku popisují drsné momenty z hurikánu

Hana Vařáková Zahraničí Hana Vařáková, Zahraničí
13. 9. 2017 19:10
Oběti hurikánu Irma na ostrovech v Karibiku si stěžují na pomalou pomoc z mateřských zemí. Francouzská, nizozemská a britská vláda sklidily ostrou kritiku kvůli tomu, že příliš pozdě vyslaly do postiženého regionu záchranáře a policejní posily. Na mnoha místech vládne chaos. Zejména v prvních dnech po katastrofě lidé rabovali obchody.
Britské Panenské ostrovy po hurikánu Irma.
Britské Panenské ostrovy po hurikánu Irma. | Foto: Reuters

Praha - Před domem manželů Echevarríových stojí velký plastový stůl, který se prohýbá pod jídlem. Jsou na něm balíčky špaget a rýže, polévky v konzervách, sáčky mandlí a spousta dalších potravin.

Přinesli je sem z obchodu, kam šli původně nakoupit. V obchodě bylo ale už několik lidí, kteří tam rabovali. A tak se k nim přidali.

Dvojice původem z Latinské Ameriky žije na ostrově Svatý Martin v Karibiku. Minulý týden se tudy prohnal plnou silou hurikán Irma.

Obyvatelé ostrova mluví o totálním rozkladu práva a pořádku. Lidé museli čelit velkému nedostatku potravin a vody, v řadě míst nefungovala elektřina ani telefonní linky. Na ostrovech v regionu navíc operují zločinecké gangy.

"Všechno jídlo je pryč," řekl britskému deníku The Independent Jacques Charbonnier těsné poté, co se Svatým Martinem prohnal hurikán.

"Lidé bojují na ulicích o to málo, co ještě zbylo," dodal třiašedesátiletý muž, který žije na francouzské části ostrova.

Zoufale pomalá pomoc

Situace se už sice částečně uklidnila, lidé ale stále emotivně popisují první okamžiky po hurikánu Irma.

Zaměstnanec klenotnictví Yogesh Bodha, který žije v nizozemské části Svatého Martina, si stěžuje, že celé dva dny po bouři se nic nedělo. Nedorazila žádná pomoc.

A i poté se situace zlepšovala jen pomalu.

"Pomoc by měla být lépe organizovaná," uvedl v úterý Bodha pro americký list Miami Herald. "Nedostali jsme žádné jídlo ani vodu. Prý je to pořád na cestě."

Lidé tak často spoléhají sami na sebe a navzájem si pomáhají. Například manželům Echevarríovým se nabídl jejich soused, správce přístavu na Svatém Martinu. Přehodil k nim přes plot hadici, aby měli přístup k vodě.

Zároveň jim půjčil generátor, aby si mohli nabít mobily a poslouchat jedinou rozhlasovou stanici, která ještě na ostrově vysílá.

"Je to jediné spojení se světem, které teď ostrov Svatý Martin má," řekla Liseth Echevarríová reportérům z listu Miami Herald.

Prchali i místní

Právě díky rádiu se Echevarríová dozvěděla, že brzy odlétá letadlo s lidmi z Latinské Ameriky, kteří zůstali uvězněni na ostrově. Odvezla proto bratra, který byl u ní na návštěvě, na letiště, aby se mohl vrátit domů do Kolumbie.

Bahno a písek. To zbylo ze zálivu u floridské Tampy, když větry hurikánu Irma vyhnaly vodu do moře. | Video: Reuters

V úterý na letišti na Svatém Martinu čekaly ve frontě i desítky dalších lidí, kteří se snažili z ostrova jednoduše utéct. 

"Jsme tu od sedmi ráno," popisovala účetní Rosa Vanderpoolová, která se snažila dostat svou nevlastní dceru a čtyřletou vnučku do letadla na karibský ostrov Curacao. Ten hurikán Irma jen těsně minul.

"Máme jídlo už jen na dva dny. Nevíme, jestli něco poletí. Nevíme nic," dodala Vanderpoolová.

Chaos s letadly

Podobně se ostrovy v Karibiku snažili rychle opustit i turisté.

Například Britové, kteří uvázli na Britských Panenských ostrovech, si stěžovali hlavně na to, že se nedostali do evakuačních letadel.

Mezi nimi byla i Amy Brownová, podle které měli přednost při nastupování Američané. "Vypadá to, že každá země je schopná letecky přepravit své lidi, kromě Velké Británie. Ta nedělá nic," stěžoval si v pondělí její otec Scott Baker na britské stanici Radio 4.

Podle Bakera byla ve výsledku mnohem vstřícnější nizozemská ambasáda. Ta mu dala alespoň e-mailovou adresu na krizové centrum.

"Britská reakce byla naprosto ubohá. Je to čirá nekompetentnost a bezcitné pohrdání svými vlastními občany," cituje Bakera britský deník The Telegraph.

Podobně pak hovořili i někteří Češi. "Nizozemští vojáci selektují obyvatele na Nizozemce, Američany, členy Evropské unie a zbytek," uvedl pro Aktuálně.cz Jakub Pekáč, který byl v době hurikánu Irma na Svatém Martinu. "Dokud ostrov neopustí místní obyvatelé s nizozemským pasem, je malá pravděpodobnost, že se odsud dostanete," dodal.

Přiletěl i Macron

Řada z karibských ostrovů, které Irma zasáhla, je pod správou evropských zemí. Francouzská, nizozemská a britská vláda sklidily ostrou kritiku za to, že sem vyslaly záchranáře a policejní posily údajně příliš pozdě.

V úterý se proto na svá zámořská území vypravili francouzský prezident Emmanuel Macron a nizozemský král Willem-Alexander. Přímo na zasažených místech se snažili uklidnit hněv lidí.

"Vydrželi jsme čtyři pět dnů bez pomoci. Sami jsme se museli bránit před ozbrojenými lidmi," řekl agentuře AFP majitel jedné z restaurací na ostrově Svatý Martin. Podpora ze strany francouzského státu byla podle něj nulová.

Prezident i král proto slíbili pomoc postižené oblasti. Například Francie už podle Macrona přesunula na Svatý Martin 1900 příslušníků pořádkových sil.

Ve středu odletěl do Karibiku také britský ministr zahraničí Boris Johnson. Podle jeho náměstka je nyní v místech, kudy se prohnala Irma, na půl milionu Britů. Mnozí z nich jsou na dovolené.

Londýn už poslal na Britské Panenské ostrovy skoro tisícovku vojáků a policistů. Ti mají především pochytat více než sto nebezpečných zločinců, kteří během řádění Irmy uprchli z místního vězení.

Na Svatém Martinu je zatím také 265 nizozemských vojáků. Podle obyvatel nizozemské části ostrova se už situace uklidnila a ustalo i rabování.

Video: Podívejte se, jak postupoval hurikán Irma 

Jak postupoval hurikán Irma. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy