reklama
 
 

Quebec zakáže pracovníkům veřejné služby mít zahalený obličej

Aktualizováno 18. 10. 2017 23:55
Zákon o náboženské neutralitě, který mj. zakazuje osobám poskytujícím veřejnou službu mít zahalený obličej, schválil ve středu parlament kanadské provincie Quebec. Nařízení se bude týkat i žen, kterým někdo veřejnou službu poskytuje. Opatření se dotkne především muslimských žen, které nosí burky a nikáby, tedy oděvy, jež zakrývají celé tělo a ponechávají jen průhled pro oči. Zahalený obličej nově nebudou smět mít úřednice, policistky, učitelky, ale i řidičky autobusů nebo lékařský personál ve státních zdravotních zařízeních. Norma se vztahuje i na ženy a dívky, které jezdí veřejnou dopravou nebo chodí do státních škol.

Quebec (Kanada) - Regionální parlament kanadské provincie Quebec ve středu schválil kontroverzní zákon o náboženské neutralitě, který zakazuje osobám poskytujícím veřejnou službu mít zahalený obličej. Opatření se dotkne především muslimských žen, které nosí burky a nikáby, tedy oděvy, jež zakrývají celé tělo a ponechávají jen průhled pro oči. Nařízení se bude týkat i žen, kterým někdo veřejnou službu poskytuje, informoval zpravodajský server BBC.

Podle quebecké vlády není nové opatření namířeno proti muslimským ženám. Kritici ale upozorňují, že zákon odsouvá na okraj společnosti právě je a znemožní jim pracovat pro vládní zařízení a úřady.

Zahalený obličej nově nebudou smět mít úřednice, policistky, učitelky, ale i řidičky autobusů nebo lékařský personál pracující ve státem financovaných zdravotních zařízeních. Odhalit se ale budou muset například i ženy a dívky, které jezdí veřejnou dopravou nebo chodí do státních škol.

Zákon dále zruší náboženskou výchovu pro děti v provincií dotovaných zařízeních pro dětskou péči. Výslovně norma žádné náboženství neuvádí.

Kanadští odborníci na právo očekávají, že opatření bude napadeno u soudu, napsala BBC.

Nošení šátků by neměl být žádný problém, říká komentátor Literárních novin Michal Komárek. O plošný zákaz šátků nejde, ale určitá omezení jsou podle Matyáše Zrna z Občanského institutu namístě. | Video: DVTV |  18:18

autor: ČTK | 18. 10. 2017 23:35

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama