Quebec zakáže pracovníkům veřejné služby mít zahalený obličej

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2017 23:55
Zákon o náboženské neutralitě, který mj. zakazuje osobám poskytujícím veřejnou službu mít zahalený obličej, schválil ve středu parlament kanadské provincie Quebec. Nařízení se bude týkat i žen, kterým někdo veřejnou službu poskytuje. Opatření se dotkne především muslimských žen, které nosí burky a nikáby, tedy oděvy, jež zakrývají celé tělo a ponechávají jen průhled pro oči. Zahalený obličej nově nebudou smět mít úřednice, policistky, učitelky, ale i řidičky autobusů nebo lékařský personál ve státních zdravotních zařízeních. Norma se vztahuje i na ženy a dívky, které jezdí veřejnou dopravou nebo chodí do státních škol.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Quebec (Kanada) - Regionální parlament kanadské provincie Quebec ve středu schválil kontroverzní zákon o náboženské neutralitě, který zakazuje osobám poskytujícím veřejnou službu mít zahalený obličej. Opatření se dotkne především muslimských žen, které nosí burky a nikáby, tedy oděvy, jež zakrývají celé tělo a ponechávají jen průhled pro oči. Nařízení se bude týkat i žen, kterým někdo veřejnou službu poskytuje, informoval zpravodajský server BBC.

Podle quebecké vlády není nové opatření namířeno proti muslimským ženám. Kritici ale upozorňují, že zákon odsouvá na okraj společnosti právě je a znemožní jim pracovat pro vládní zařízení a úřady.

Zahalený obličej nově nebudou smět mít úřednice, policistky, učitelky, ale i řidičky autobusů nebo lékařský personál pracující ve státem financovaných zdravotních zařízeních. Odhalit se ale budou muset například i ženy a dívky, které jezdí veřejnou dopravou nebo chodí do státních škol.

Zákon dále zruší náboženskou výchovu pro děti v provincií dotovaných zařízeních pro dětskou péči. Výslovně norma žádné náboženství neuvádí.

Kanadští odborníci na právo očekávají, že opatření bude napadeno u soudu, napsala BBC.

Nošení šátků by neměl být žádný problém, říká komentátor Literárních novin Michal Komárek. O plošný zákaz šátků nejde, ale určitá omezení jsou podle Matyáše Zrna z Občanského institutu namístě. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 44 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy