Pyramida Měsíce v Mexiku ukrývá záhadný tunel. Mohou v něm být šperky a lidské oběti

Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 11. 2018 22:07
Podzemní prostory pravděpodobně sloužily k tradičním rituálům, domnívají se vědci.
Pyramida Měsíce.
Pyramida Měsíce. | Foto: Greg Schechter / Wikimedia Commons

Mexico City - Archeologové objevili záhadný tunel a komoru pod mexickou Pyramidou Měsíce. Stavba už od 17. století přitahuje výzkumníky, kteří se snaží přijít na to, kdo ji a celé město Teotihuacán postavil a proč ho lidé rychle opustili. 

Podzemní tunel má průměr 15 metrů a vede ke komoře umístěné osm metrů pod zemí, napsal odborný server History. Pyramida stojí v Teotihuacánu necelých 50 kilometrů od hlavního města Mexika

Přestože zatím nebyla objevena pohřební komora, archeologové se domnívají, že prostory sloužily k rituálům a ke komunikace s podzemím. Jejich domněnka plyne z předchozích dat, která dokládají, že kontakt s podzemím byl pro předkolonizační civilizace důležitý, výjimkou nebyli ani Aztékové nebo Májové.

Vědci se do podzemních prostor zatím nepodívali, podle vedoucí projektu Verónicy Ortegové tam jsou s největší pravděpodobností ukryté šperky a kosti po lidských obětech. 

Ortegová zároveň zdůrazňuje, že daleko důležitější je nález pro pochopení života v Teotihuacánu a vztahu obyvatel k jiným oblastem. "Co najdeme uvnitř, nám může pomoct odhalit vztahy, které tato starověká metropole měla s jinými regiony střední Ameriky," uvedla pro list Mexico News Daily.

Objev archeologové učinili bez jediného kopnutí do země. Pro mapování terénu využili techniku měření elektrického odporu. Dalším výzkumem se pokusí odhalit, jak do tunelů proniknout.

Záhadné zmizení obyvatel Teotihuacánu

Pyramida Měsíce je pro archeology záhadou již od 17. století, kdy ji poprvé začali zkoumat. Stojí na konci Cesty mrtvých, tři kilometry dlouhé cesty lemované stovkou náboženských budov. Tvar pyramidy kopíruje obrys horského masivu stojícím za ní. Samotnou pyramidu obklopuje dvanáct malých pyramid pravděpodobně určených ke zvířecím a lidským obětem.

"Tyto velké obětní komplexy vytváří posvátné centrum města Teotihuacán a také důvod, proč ho všichni považují za Mekku civilizace," vysvětlila Ortegová.

Přesto civilizace, která město založila, není dosud známá. Podle některých odborníků centrum vybudovali Toltékové, předchůdci Aztéků. Jiní jejich teorii rozporují.

V Toetihuacán žilo na 200 tisíc lidí. Kolem roku 600 místo beze stopy opustili. Město znovu objevili ve 13. století Aztékové, kteří ho i pojmenovali. Teotihuacán v aztéčtině znamená Město bohů. UNESCO v roce 1987 přidala Teotihaucán na seznam světového dědictví.

Video: Čeští archeologové objevili hrobky egyptské královny

Exkluzivní záběry z odkrytí hrobky egyptské královny Chentkaus III. českými archeology v Abúsíru. | Video: Univerzita Karlova
 

Právě se děje

Další zprávy