"Putinův kuchař" a sponzor ruské trollí farmy najal právníky, nelíbí se mu sankce USA

ČTK ČTK
11. 4. 2018 21:41
Do role oligarchy se Jevgenij Prigožin podle ruských médií vypracoval z postavení řadového číšníka při obsluhování hlavy státu.
Jevgenij Prigožin a Vladimir Putin
Jevgenij Prigožin a Vladimir Putin | Foto: ČTK

Washington - Ruský miliardář Jevgenij Prigožin si najal mezinárodní právní firmu Reed Smith, aby hájila jeho společnosti ve sporu s americkými úřady ohledně zařazení do sankčního seznamu USA. Oznámila to dnes agentura Bloomberg. Prigožin je označován za osobu blízkou Kremlu a za hlavního sponzora Agentury pro výzkum internetu (AII), největší trollí farmy v Rusku.

Petrohradská agentura, kterou údajně Prigožin masivně financuje, je podle západních zpravodajských služeb největším ruským výrobcem a distributorem falešných zpráv. Její hlavní složkou je Federální zpravodajská agentura (FAN), jejíž produkci začal blokovat vyhledávač Google a některé sociální sítě.

Prigožin a dvě jeho firmy Concord Catering a Concord Management jsou na sankčním seznamu amerického ministerstva financí vydaném v polovině března. Na seznamu je i Agentura pro výzkum internetu. Na Prigožinovy firmy je údajně napojena také společnost, která vysílá ruské žoldnéře do Sýrie.

Prigožin bývá nazýván "Putinovým kuchařem" kvůli lukrativním zakázkám na dodávky potravin pro armádu a Kreml. Do role oligarchy se podle ruských médií vypracoval z postavení řadového číšníka při obsluhování hlavy státu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy