"Putinův kuchař" a sponzor ruské trollí farmy najal právníky, nelíbí se mu sankce USA

ČTK ČTK
11. 4. 2018 21:41
Do role oligarchy se Jevgenij Prigožin podle ruských médií vypracoval z postavení řadového číšníka při obsluhování hlavy státu.
Jevgenij Prigožin a Vladimir Putin
Jevgenij Prigožin a Vladimir Putin | Foto: ČTK

Washington - Ruský miliardář Jevgenij Prigožin si najal mezinárodní právní firmu Reed Smith, aby hájila jeho společnosti ve sporu s americkými úřady ohledně zařazení do sankčního seznamu USA. Oznámila to dnes agentura Bloomberg. Prigožin je označován za osobu blízkou Kremlu a za hlavního sponzora Agentury pro výzkum internetu (AII), největší trollí farmy v Rusku.

Petrohradská agentura, kterou údajně Prigožin masivně financuje, je podle západních zpravodajských služeb největším ruským výrobcem a distributorem falešných zpráv. Její hlavní složkou je Federální zpravodajská agentura (FAN), jejíž produkci začal blokovat vyhledávač Google a některé sociální sítě.

Prigožin a dvě jeho firmy Concord Catering a Concord Management jsou na sankčním seznamu amerického ministerstva financí vydaném v polovině března. Na seznamu je i Agentura pro výzkum internetu. Na Prigožinovy firmy je údajně napojena také společnost, která vysílá ruské žoldnéře do Sýrie.

Prigožin bývá nazýván "Putinovým kuchařem" kvůli lukrativním zakázkám na dodávky potravin pro armádu a Kreml. Do role oligarchy se podle ruských médií vypracoval z postavení řadového číšníka při obsluhování hlavy státu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 51 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy