reklama
 
 

"Putinův bankéř" Pugačov žaluje Rusko, po Moskvě chce 10 miliard dolarů

22. 9. 2015 7:12
Ruský oligarcha Sergej Pugačov patřil k lidem blízkým prezidentu Vladimiru Putinovi. Pak ale upadl v nemilost a v rodné zemi čelí obvinění ze zpronevěry. Nyní přešel do protiútoku. Moskva má přitom už starosti s loňským verdiktem haagského soudu ohledně odškodnění ve výši 50 miliard dolarů (asi 1,2 bilionu Kč) za vyvlastnění ropného koncernu Jukos jiného oligarchy Michaila Chodorkovského.

Londýn - Dvaapadesátiletý ruský oligarcha Sergej Pugačov, kterému se kvůli vlivu v Kremlu jeden čas přezdívalo "Putinův bankéř", podal na Rusko žalobu.

Domáhá se v ní více než deseti miliard dolarů (asi 242 miliard Kč) jako odškodnění za rozpad svého podnikatelského impéria po upadnutí do nemilosti u prezidenta Vladimira Putina.

Podání žaloby u arbitrážního soudu v Haagu potvrdil ruskému listu RBK Pugačovův mluvčí Dmitrij Moročenko, ale bez dalších podrobností. Ty mají dnes oznámit bankéřovi právníci na tiskové konferenci v Paříži.

Reakci ruské vlády, která Pugačova stíhá za údajné zpronevěry, se nepodařilo získat. Bankéř tato obvinění popírá, ve vlasti mu však hrozí deset let vězení.

Čekání na Jukos

Moskva má už starosti s loňským verdiktem haagského soudu ohledně odškodnění ve výši 50 miliard dolarů (asi 1,2 bilionu Kč) za vyvlastnění ropného koncernu Jukos po uvěznění oligarchy Michaila Chodorkovského.

"Pugačov trpělivě čekal na tento okamžik, aby udeřil se svými požadavky hned po Jukosu. Chce, aby osoby zodpovědné za protiprávní převzetí jeho podniků byly jmenovány a zostuzeny," uvedl pod podmínkou anonymity člověk blízký bankéři.

Pugačov získal jmění v éře prvního ruského prezidenta Borise Jelcina, kdy mu patřila jedna z největších bank v zemi, věhlasné loděnice a uhelné doly, a také prý pomohl Putinovi převzít nejvyšší funkci. Avšak po propuknutí finanční krize v roce 2008 se pohádal s některými z Putinových nejsilnějších spojenců, které z exilu obviňuje, že srazili jeho podnikatelskou říši na kolena a vzali si z ní nejlepší kousky.

Pugačovova žaloba se podle RBK opírá o ohodnocení bankéřových ruských aktiv před jejich konfiskací. Pugačov mimo jiné plánoval postavit přímo na Rudém náměstí luxusní hotel.

Pugačovovo jmění v roce 2008 odhadoval časopis Forbes na dvě miliardy dolarů, čímž jej zařadil na 50. příčku na žebříčku nejbohatších Rusů. Ale v říjnu 2010 ústřední banka zrušila licenci Pugačovově finančnímu ústavu Mežprombank, který o měsíc později oficiálně zbankrotoval. Ještě dříve Pugačov z banky údajně vytuneloval desítky miliard rublů. Pugačov, který také býval ve vlasti senátorem, odcestoval z Ruska v roce 2011, údajně na diplomatický pas.

Na ruskou žádost na něj Interpol vydal zatykač.

autor: ČTK | 22. 9. 2015 7:12

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama