Putinovy čáry: Z věrného dělníka udělal svého zástupce

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
18. 5. 2012 21:32
Mistr z továrny na tanky řekl do televize, že se za Putina bude bít. A polepšil si

Moskva - Kariérní skok z říše snů udělal v Rusku dělnický mistr z továrny na tanky v Nižním Tagilu.

Prezident Vladimir Putin svému oddanému přívrženci nabídl místo ve špičkách vládnoucí elity a Igor Cholmanskich nabídku stát se prezidentovým představitelem na Uralu přijal.

Cholmanskich proslul po celé zemi slibem v prosincové televizní debatě s Putinem, že v případě potřeby a neschopnosti policie přijede s chlapy z Uralvagonzavodu do Moskvy zatočit s opozicí, zpochybňující vítězství Putinovy strany Jednotné Rusko v parlamentních volbách.

"Být prezidentovým zástupcem skýtá možnosti přímo ovlivňovat práci různých úřadů, kontrolovat činnost justičních orgánů. Soudím, že pro vás jako člověka, který celý život strávil ve výrobě a který ví, jak žijí lidé, čím žije běžný občan, je správné přijmout tuto funkci. Můžete hájit zájmy lidí," naléhal šéf státu podle komuniké Kremlu při schůzce s dělníkem.

Ten se nerozmýšlel a nabídku přijal. "Doufám, že nezklamu," řekl. "Tak to zkusíme," dodal prezident.

S vděkem se nepojí jen funkce, ale i zakázky

Cholmanskich se po televizní debatě stal jedním z šéfů místního výboru na podporu Putinovy prezidentské kandidatury a v kampani objížděl uralské podniky. Prezentoval se jako hlas dělnictva, hájícího Putinovu paternalistickou politiku před "kancelářským planktonem", jak se přezdívá střední třídě, nespokojené s poměry.

Oslnivá kariéra novodobého ruského cara:

Putin počátkem května, už po zvolení prezidentem, navštívil Uralvagonzavod a slíbil podniku velké státní zakázky při přezbrojování armády; kontrakt za šest miliard rublů (asi 3,8 miliardy korun) vzápětí následoval.

Funkce prezidentova představitele v Uralském federálním okruhu se nedávno uvolnila díky rošádám v gubernátorských křeslech před vstupem zákona o přímých volbách hlav regionů. V posledních čtyřech letech změnila šéfy šedesátka z 83 ruských regionů, z toho dvacítka gubernátorů musela odejít v posledních měsících.

Naposledy se odporoučel irkutský gubernátor Dmitrij Mezencev, který se toužil stát nezávislým prezidentským kandidátem, ale volební komise jej z klání s Putinem vyškrtla.

 

Právě se děje

Další zprávy