Putinovi motorkáři plánují spanilou jízdu. Projedou i Brnem

Martin Ehl, František Strnad
10. 4. 2015 17:38
Motorkářský klub Noční vlci, jedna z ikon nového ruského nacionalismu, si připomene výročí konce druhé světové války cestou do Berlína. Projede i přes Brno.
Vladimir Putin jezdí na motorkách rád.
Vladimir Putin jezdí na motorkách rád. | Foto: Reuters

Praha - Noční vlci, oblíbený motorkářský klub ruského prezidenta Vladimira Putina, oslaví sedmdesáté výročí konce druhé světové války netradičním způsobem, který se dotkne i Česka.

Motorkáři se chtějí 25. dubna, kdy bylo v roce 1945 uzavřeno obklíčení Berlína, vydat na šest tisíc kilometrů dlouhou cestu do německé metropole. Jejich cesta povede přes Polsko, Česko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko do Berlína, kde chtějí 9. května položit květiny u pomníku Rudé armády.

Na své webové stránce klub uvádí, že jejich trasa povede přes běloruský Minsk do polské Vratislavi. To bylo za války německé Breslau, z něhož nacisté udělali pevnost a město bylo do posledních dnů války obklíčené. Pak se mají ruští motorkáři vydat přes Brno do Bratislavy, odtud do Vídně, pak do Mnichova do Torgau, kde se v roce 1945 setkaly sovětské a americké jednotky a nakonec do Berlína.

O chystané akci, kterou mohou provázet různé provokace a může se stát součástí ruské propagandy, české ministerstvo vnitra ani policejní prezídium neví. David Schön z oddělení tisku a prevence prezidia Hospodářským novinám pouze řekl, že "ve chvíli kdyby došlo k porušení dopravních pravidel či jiných ustanovení, policie bude situaci operativně řešit".

Noční vlci vznikli jako první motorkářský klub v tehdejším Sovětském svazu v roce 1989 v době pěrestrojky a nyní vyjadřují svoje sympatie prezidentu Vladimiru Putinovi. Angažovali se například v loňském obsazení Krymu, kde pomáhali "zeleným mužíkům" proti Ukrajincům a jsou jednou z tváří nového ruského nacionalismu.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Do volného uskupení motorkářů se počítá kolem pěti tisíc lidí, ale počet těch, kteří se jízdy do Berlína zúčastní, není podle polské televize TVN24 znám.
Pro vstup do schengenského prostoru stačí ruským motorkářům běžná víza. Jejich vůdce Alexander Zaldostanov, který je považován za osobního přítele prezidenta Vladimira Putina, je na americkém sankčním seznamu. Na seznamu osob, které mají kvůli jejich angažmá v ukrajinské krizi zákaz vstupu do EU, ale jeho jméno chybí.

Noční vlci se pravidelně účastní oslav různých ruských výročí a svátků. Polská média, která zprávu přinesla, zdůrazňují, že motorkáři rádi oslavují nový ruský svátek 4. listopadu, který přípomíná porážku polsko-litevských vojsk v Moskvě v roce 1612.

 

Právě se děje

Další zprávy