Putinovi motorkáři plánují spanilou jízdu. Projedou i Brnem

Martin Ehl, František Strnad
10. 4. 2015 17:38
Motorkářský klub Noční vlci, jedna z ikon nového ruského nacionalismu, si připomene výročí konce druhé světové války cestou do Berlína. Projede i přes Brno.
Vladimir Putin jezdí na motorkách rád.
Vladimir Putin jezdí na motorkách rád. | Foto: Reuters

Praha - Noční vlci, oblíbený motorkářský klub ruského prezidenta Vladimira Putina, oslaví sedmdesáté výročí konce druhé světové války netradičním způsobem, který se dotkne i Česka.

Motorkáři se chtějí 25. dubna, kdy bylo v roce 1945 uzavřeno obklíčení Berlína, vydat na šest tisíc kilometrů dlouhou cestu do německé metropole. Jejich cesta povede přes Polsko, Česko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko do Berlína, kde chtějí 9. května položit květiny u pomníku Rudé armády.

Na své webové stránce klub uvádí, že jejich trasa povede přes běloruský Minsk do polské Vratislavi. To bylo za války německé Breslau, z něhož nacisté udělali pevnost a město bylo do posledních dnů války obklíčené. Pak se mají ruští motorkáři vydat přes Brno do Bratislavy, odtud do Vídně, pak do Mnichova do Torgau, kde se v roce 1945 setkaly sovětské a americké jednotky a nakonec do Berlína.

O chystané akci, kterou mohou provázet různé provokace a může se stát součástí ruské propagandy, české ministerstvo vnitra ani policejní prezídium neví. David Schön z oddělení tisku a prevence prezidia Hospodářským novinám pouze řekl, že "ve chvíli kdyby došlo k porušení dopravních pravidel či jiných ustanovení, policie bude situaci operativně řešit".

Noční vlci vznikli jako první motorkářský klub v tehdejším Sovětském svazu v roce 1989 v době pěrestrojky a nyní vyjadřují svoje sympatie prezidentu Vladimiru Putinovi. Angažovali se například v loňském obsazení Krymu, kde pomáhali "zeleným mužíkům" proti Ukrajincům a jsou jednou z tváří nového ruského nacionalismu.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Do volného uskupení motorkářů se počítá kolem pěti tisíc lidí, ale počet těch, kteří se jízdy do Berlína zúčastní, není podle polské televize TVN24 znám.
Pro vstup do schengenského prostoru stačí ruským motorkářům běžná víza. Jejich vůdce Alexander Zaldostanov, který je považován za osobního přítele prezidenta Vladimira Putina, je na americkém sankčním seznamu. Na seznamu osob, které mají kvůli jejich angažmá v ukrajinské krizi zákaz vstupu do EU, ale jeho jméno chybí.

Noční vlci se pravidelně účastní oslav různých ruských výročí a svátků. Polská média, která zprávu přinesla, zdůrazňují, že motorkáři rádi oslavují nový ruský svátek 4. listopadu, který přípomíná porážku polsko-litevských vojsk v Moskvě v roce 1612.

 

Právě se děje

před 53 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 55 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy