reklama
 
 

Oligarchové napojení na mocné firmy. Putinovi blízcí kontrolují majetek za 24 miliard dolarů

25. 10. 2017 12:09
Téměř 24 miliard dolarů (522 miliard Kč) mají pod kontrolou blízcí ruského prezidenta Vladimira Putina. Je to desetina ruského státního rozpočtu. Jejich majetek vyčíslila nevládní organizace Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu. Mezi nejbohatší Rusy patří Putinovi příbuzní nebo přátelé, jsou napojeni na velké ropné nebo plynárenské firmy, případně jiné státní podniky.

Moskva - Lidé z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina mají pod kontrolou aktiva v hodnotě desetiny ruského státního rozpočtu. Uvádí to zpráva mezinárodní nevládní organizace Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP), o níž informují ruská opoziční média.

Souhrnný majetek Putinových příbuzných a blízkých zpráva odhaduje na téměř 24 miliard dolarů (522 miliard Kč).

Mnozí z lidí, které informace investigativních autorů označují za Putinovy "příbuzné, staré přátele či přátele, kteří se stali příbuznými", jsou napojeni na mohutné ropné a plynárenské firmy, případně jiné ruské státní podniky.

Ze známých oligarchů k nim patří například finančník Jurij Kovalčuk, majitel holdingu Novatek Gennadij Timčenko nebo bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi, Putinovi přátelé z dětství.

Zvláštní skupinu tvoří lidé, kteří vlastní ohromné majetky, ale nedokážou vysvětlit jejich původ. Tento fakt, spolu s napojením na prezidenta, vyvolává otázku, zda jim jejich jmění skutečně patří, nebo zda jsou jen nastrčenými vlastníky.

Podle OCCRP jde o Michaila Šelomova, Sergeje Roldugina a Pjotra Kolbina. Tito lidé údajně nemají přehled o tom, jaké firmy jim patří, veřejnost je nezná a obchodním aktivitám se nevěnují.

Putin v červnovém rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem prohlásil, že nevlastní majetek, který se mu přičítá. Žádné peníze si prý s sebou do hrobu nevezme, protože "rubáš nemá kapsy".

autor: ČTK | 25. 10. 2017 12:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama