Putina rozzlobila havárie rakety. Chce reformy

ČTK ČTK
2. 7. 2013 20:15
Havárie rakety Proton bude stát Rusko čtyři miliardy rublů a prestiž ruské vědy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA

Moskva- Nezvykle rychle a tvrdě Kreml reagoval na havárii rakety Proton, která se zřítila u kosmodromu Bajkonur.

Prezidentu Vladimiru Putinovi podle ruských médií došla trpělivost a rozhodl se celé kosmické odvětví "zásadně reformovat", sdělil novinářům vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě zodpovídá za kosmický program.

Nosná raketa měla na oběžnou dráhu vynést tři družice navigačního systému Glonass. Její havárie bude podle odhadů Rusko stát čtyři miliardy rublů (asi 2,4 miliardy Kč), ale hlavně ještě víc poškodí prestiž ruské vědy.

Za poslední tři roky ruský kosmický program utrpěl řadu těžkých ztrát, které jsou podle expertů způsobeny nedbalostí výrobního personálu, organizačním chaosem a nezodpovědností.

Viníka či viníky havárie chce Rogozin potrestat "s krajní tvrdostí". Daleko důležitější ale podle něj bude zásadní změna celého kosmického programu.

"Cestou, jakou dnes funguje ruský raketový a kosmický průmysl, už dál nepůjdeme," řekl novinářům vicepremiér. Celý kosmický program projde "zásadní reformou".

Její osou budou podle agentury ITAR-TASS v první řadě organizační změny. Celý rejstřík dosavadních výrobních závodů se sloučí do nové státní Raketové a kosmické společnosti (RKK).

Na její vznik bude dohlížet nová, prezidentem speciálně jmenovaná komise, vedená Rogozinem. Konečným cílem je zamezit dalším haváriím.

Federální kosmické agentury Roskosmos se podle Rogozina změny příliš nedotknou, bude nanejvýš posílena. Její hlavní zodpovědností bude správa kosmodromů v kazašském Bajkonuru a severoruském Plesecku a nově budovaného kosmodromu Vostočnyj na Dálném východě.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy