Putin ve Vídni podepsal dohodu o plynovodu South Stream

Zahraničí Zahraničí
24. 4. 2010 18:01
Ruský plyn pro Evropu se vyhne nespolehlivé Ukrajině.
Dohoda podepsána, plyn pro Evropu půjde mimo Ukrajinu
Dohoda podepsána, plyn pro Evropu půjde mimo Ukrajinu | Foto: Reuters

Vídeň - Rusko a Rakousko podepsaly dnes při návštěvě ruského premiéra Vladimíra Putina ve Vídni dohodu o výstavbě plynovodu South Stream přes alpskou republiku. Projekt obchází Ukrajinu, přes kterou dosud plyne většina ruských dodávek do Evropy. Tranzit v minulosti několikrát ochromily spory mezi Kyjevem a Moskvou. South Stream představuje vážnou konkurenci evropskému projektu Nabucco, který má snížit závislost EU na ruském plynu.

O konkurenci obou projektů na tiskové konferenci ve Vídni mluvil i Putin. Znovu zapochyboval o proveditelnosti Nabucca. "Než se začne něco stavět, musí se nejdřív uzavřít dodavatelské dohody," řekl. Poukazoval na to, že není jasné, odkud by měl plynovod plyn přivádět. Putin uvedl, že Rusko se proti budování jiných projektů ale nestaví. Kritizoval však snahy o nezávislost na ruských dodávkách.

Plynovod Nabucco má být dlouhý 3300 kilometrů a měl by vést od ložisek kolem Kaspického moře přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko a přepravovat až 31 miliard krychlových metrů plynu. Plynovod South Stream plánuje vybudovat ruský monopolní vývozce plynu Gazprom z přístavu Novorossijsk. Má vést pod Černým mořem na bulharské pobřeží a odtud na západ Evropy. Oba plynovody se mají napojit na centrální zásobník v rakouském Baumgartenu nedaleko hranic se Slovenskem. V Rakousku, které podporuje oba projekty, leží nejvýznamnější evropská plynová stanice.

 

Právě se děje

Další zprávy