Putin ve Vídni podepsal dohodu o plynovodu South Stream

Zahraničí Zahraničí
24. 4. 2010 18:01
Ruský plyn pro Evropu se vyhne nespolehlivé Ukrajině.
Dohoda podepsána, plyn pro Evropu půjde mimo Ukrajinu
Dohoda podepsána, plyn pro Evropu půjde mimo Ukrajinu | Foto: Reuters

Vídeň - Rusko a Rakousko podepsaly dnes při návštěvě ruského premiéra Vladimíra Putina ve Vídni dohodu o výstavbě plynovodu South Stream přes alpskou republiku. Projekt obchází Ukrajinu, přes kterou dosud plyne většina ruských dodávek do Evropy. Tranzit v minulosti několikrát ochromily spory mezi Kyjevem a Moskvou. South Stream představuje vážnou konkurenci evropskému projektu Nabucco, který má snížit závislost EU na ruském plynu.

O konkurenci obou projektů na tiskové konferenci ve Vídni mluvil i Putin. Znovu zapochyboval o proveditelnosti Nabucca. "Než se začne něco stavět, musí se nejdřív uzavřít dodavatelské dohody," řekl. Poukazoval na to, že není jasné, odkud by měl plynovod plyn přivádět. Putin uvedl, že Rusko se proti budování jiných projektů ale nestaví. Kritizoval však snahy o nezávislost na ruských dodávkách.

Plynovod Nabucco má být dlouhý 3300 kilometrů a měl by vést od ložisek kolem Kaspického moře přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko a přepravovat až 31 miliard krychlových metrů plynu. Plynovod South Stream plánuje vybudovat ruský monopolní vývozce plynu Gazprom z přístavu Novorossijsk. Má vést pod Černým mořem na bulharské pobřeží a odtud na západ Evropy. Oba plynovody se mají napojit na centrální zásobník v rakouském Baumgartenu nedaleko hranic se Slovenskem. V Rakousku, které podporuje oba projekty, leží nejvýznamnější evropská plynová stanice.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy